София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване наClean Cities.
Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за участващите в анализа населени места и над 3 пъти по-ниска дори спрямо предпоследния в подреждането.
Проучването, наречено "Улици за децата, градове за всички" (Streets for Kids, Cities for All) e изготвено от мрежата "Чисти градове" (Clean Cities Campaign), в която членуват над 120 организации от 20 държави.
"Проучването не е фокусирано върху това дали е опасна градската среда, а дали е безопасна. София е до такава степен небезопасна, че бихме могли да наречем опасно придвижването на децата в града – коментира пред БНР-Радио София Драгомира Раева от екологичното сдружение "За Земята", партньор на мрежата "Чисти градове" за България. – Екипът на "Зелена София" работи проект върху първата училищна улица в София. Надявам се много той да бъде подкрепен. Тези алтернативи подкрепят независимостта и активната мобилност на децата, а ползите от ограничението от 30 км/ч, освен за сигурността, означава и по-тихи улици."
Мястото на България на незавидното място в класацията не е изненада, след като по пътен травматизъм сме на последното място в Европа – коментира пред БНР-Радио София Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. - Годишно в България при катастрофи загиват между 25 и 30 деца. Това значи на 15-ти септември, на първия учебен ден една класна стая, остава празна."
По думите на специалиста, не е достатъчно да определиш зона с 30 км/ч (например до училище), ако няма кой да следи за това - дали се изпълнява.
София още страда от недоразвита мрежа от велоалеи. Няма цялостна концепция, а част от инцидентите с тротинетки напоследък се дължат и на това, освен на родителския контрол.
Част от жертвите при децата са и като пътници в автомобилите, които управляват техните родители, допълни Тодоров. Той припомни и други от мерките за безопасност - нуждата от светлоотразителни жилетки и каски за велосипедистите, ползване на детски столчета в автомобилите, добрата пътна маркировка.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..