София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване наClean Cities.
Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за участващите в анализа населени места и над 3 пъти по-ниска дори спрямо предпоследния в подреждането.
Проучването, наречено "Улици за децата, градове за всички" (Streets for Kids, Cities for All) e изготвено от мрежата "Чисти градове" (Clean Cities Campaign), в която членуват над 120 организации от 20 държави.
"Проучването не е фокусирано върху това дали е опасна градската среда, а дали е безопасна. София е до такава степен небезопасна, че бихме могли да наречем опасно придвижването на децата в града – коментира пред БНР-Радио София Драгомира Раева от екологичното сдружение "За Земята", партньор на мрежата "Чисти градове" за България. – Екипът на "Зелена София" работи проект върху първата училищна улица в София. Надявам се много той да бъде подкрепен. Тези алтернативи подкрепят независимостта и активната мобилност на децата, а ползите от ограничението от 30 км/ч, освен за сигурността, означава и по-тихи улици."
Мястото на България на незавидното място в класацията не е изненада, след като по пътен травматизъм сме на последното място в Европа – коментира пред БНР-Радио София Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. - Годишно в България при катастрофи загиват между 25 и 30 деца. Това значи на 15-ти септември, на първия учебен ден една класна стая, остава празна."
По думите на специалиста, не е достатъчно да определиш зона с 30 км/ч (например до училище), ако няма кой да следи за това - дали се изпълнява.
София още страда от недоразвита мрежа от велоалеи. Няма цялостна концепция, а част от инцидентите с тротинетки напоследък се дължат и на това, освен на родителския контрол.
Част от жертвите при децата са и като пътници в автомобилите, които управляват техните родители, допълни Тодоров. Той припомни и други от мерките за безопасност - нуждата от светлоотразителни жилетки и каски за велосипедистите, ползване на детски столчета в автомобилите, добрата пътна маркировка.
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..