За всички, които се занимават с отглеждането на пчели е ясно, че употребата на определени химически вещества за растителна защита, води до тези трагични последствия.
Освен изменението на климата, дейността на пчелите е от ключово значение в жизнения цикъл на растенията, а оттам се отразява и върху живота въобще.
Екип на Националния етнографски музей се е посветил на благородната мисия да насочва децата от ранна възраст и към тези въпроси.
Повече пред Радио София разказа Мария Боянова, етнолог от музея и водещ на творческите работилници за деца.
Тя посочи, че образователният уъркшоп "Благата пчелица“ е пилотно издание.
"С колегите го подготвихме с огромно вълнение. Имаме удоволствието да работим с редица партньори, без чиято подкрепа нямаше да успеем да осъществим това толкова богато и пълноценно събитие. Цялостната инициатива се осъществява по Национална програма "Образование с наука" на отворена сцена "Централни хали", на 31 май от 11 часа.“
В предвидената програма е включен разказ за пчелите в българската традиционна култура - какви са митологичните представи на българина за пчелата, употребата на меда в народната медицина и народната кухня, засегната е темата и за традиционното пчеларство. От Националния природо-научен музей ще бъде представена ролята на пчелите като опрашители в природата.
Ще има и демонстрация как функционира пчелният кошер, как е устроен той отвътре.
На децата ще бъде представена пълна картина за ролята на пчелата както в културен, така и в биологичен и природен план, подчерта Мария Боянова.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл и не се колебайте да посетите “Благата пчелица“ със своите деца.
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..
Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..