Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села – личности с хъс, емоция, емпатия и особено силно желание за положителна промяна.
Пред Радио София председателят на сдружение "Деветашко плато“ Ива Таралежкова припомни, че то е създадено именно с идеята да насърчи активността на младите хора да участват в развитието на своите малки населени места.
"Няма активна държавна политика, която да е насочена към подпомагане на селските райони. Има нужда от много повече работа от страна на Министерството на туризма и на Министерството на културата да насърчат и да подпомогнат развитието и популяризирането на селския туризъм. Считам, че много райони в България, не само Деветашко плато, притежават огромен природен и културен ресурс, както и човешки ресурс, който е най-важният. Те заслужават своето място не само на българската, но и на европейската, и на световната карта за туризъм“, обясни Таралежкова.
За постигане на целите си, сдружение "Деветашко плато" работи съвместно с фондация "Биоразнообразие“. Сътрудничат си по различни проекти за установяване на ресурсите в различни райони на страната. Следващата им цел е изследване на водата и нуждата от ремонт на 20 чешми, в девет села в Деветашко плато, посочи Ива Таралежкова.
Тя добави, че чрез честите срещи, които правят с младите хора в малките населени места, се опитват на живо да усетят нуждите им.
"Това е нещото, което разказваме в сборника "Петелът, който буди хората". Тази ни практика в годините се оказа доста устойчива и работеща и поради тази причина много други хора от различни краища на България се обърнаха към нас с желанието да им помогнем, да споделим нашия опит и така се стигна до сборника“, каза Ива Таралежкова и добави, че в изданието е събрана двугодишната работа на сдружението.
По думите й, хората в малките населени места споделят, че най-трудното в живота на село, е ограниченият достъп до здравни услуги.
"В момента се опитваме да разработим и да въведем пилотно в девет села, технология, която да даде възможност на хората по-рядко да пътуват, за да се налага да се видят с личния си лекар. Опитваме се да изградим едни точки, които с помощта на дигитални технологии, да отговорят на по-леките симптоми, да дадат препоръка и да кажат на съответния потребител колко е спешно да се обърне към специалист“, изтъкна Ива Таралежкова.
Тя добави, че е в процес на подготовка и следващото издание на музикалния фестивал "Джаз под звездите", на който тя е двигател, заедно със своя колега и съмишленик Венци Благоев. Единадесетото издание на фестивала ще се проведе на 27, 28 и 29 юни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..