Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София":
"На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на Института за бързата работа и положителната оценка! Инициативата е част от съвместната ни работа със Сдружение “Княжевецъ” по възстановяването на Княжевската баня и подобряване на публичния достъп до минералната вода."
От "Екипът на София" очакват НИНКН да продължи процедурата с изготвянето на конкретни режими за опазване на сградата.
"За нас е от ключово значение тези режими да бъдат публично комуникирани още по време на изготвянето им. Вярваме, че създаването на споделени и ясни правила ще допринесе за едновременното опазване на културното наследство и възможността за адекватно съвременно ползване на сградата. Готови сме да съдействаме с експертиза при определянето на тези режими, за да се гарантира балансиран подход."
Паралелно с това продължава работа в посока преговори със стопаните на банята, за да бъдат информирани и подкрепени в процеса на опазване и развитие на сградата при новите обстоятелства.
"Ще популяризираме сред княжевци възможностите за съхраняване на тази знакова за Княжево сграда. Благодарим на всички, които допринасят за опазването на културното наследство на София! Нека заедно работим за възстановяването на баните, съхранението и обживяването на наследството си", отбелязват от организацията.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..