"Протестът тази вечер е последен опит да бъдем чути преди ефективни стачни действия! От съсловието говорим вече 5 години, какво ли не правихме - властта нехае. Отсега нататък отговорността ще бъде на политиците и тези, които управляват здравната система."
Това коментира пред БНР- Радио София Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти, във връзка с протестите, които ще се проведат тази вечер в 6 големи български града.
По думите на Илиева основните заплати на медицинските специалисти (медицински сестри, акушерки, лаборанти и т.н.) варират между 1200 и 1800 лева.
"Няма интерес сред младите - да учат 4 години за 1200 лева заплата накрая. Тази професия си отива, дори кадри с образование и опит се преквалифицират. В момента работещите са 23 хиляди, а българското здравеопазване има нужда от още 30 хиляди. 95% от специалистите работят на повече от едно място. А натовареността води до умора и грешки в работата.
"Настояваме за незабавно прилагане на увеличението на заплатите. Няма време да чакаме. Ще се стигне до закриване на отделения и дори на болници, заради липса на кадри", категорична е Илиева.
Тя съобщи, че през следващата седмица ще има среща в парламентарната здравна комисия, където да бъдат конкретизирани решения на проблемите.
"От обещания ни дойде до гуша. Не протестираме само за заплати. Трябва да има политика за осигуряване на кадри в системата - да запазим работещите специалисти и да привлечем нови. Ако се стигне до ефективни протести, очакваме подкрепа и от лекари и студенти, но и от обществото", допълни Мая Илиева.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..