Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 28 май в Националния студентски дом

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Снимка: youthjazzfestsofia.com

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие.
В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София".

"През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на млади хора край мен, които имаха джаз интереси. Това бяха мои ученици и на колеги, с които работя. Постепенно това много ясно изкристализира в идеята - защо да не направим един джаз фестивал за  млади музиканти... И така до ден днешен - сега е вече 7-мо издание", разказа Владев, спомняйки си, че първото издание е било много емоционално.

"Тогава все още опипвахме почвата, за да видим какво точно искаме да представлява нашият фестивал. Той тогава нямаше още конкурсен характер, но вече има и това, но събра още първата година стотина млади джазмени, а на второто издание бяха двойно повече", допълни той.

Тази година седмото издание на Младежкия джазфест "София" започва на 28 май (сряда) и приключва на 31 май (събота), като през целия последен ден ще има конкурсн програма, в която ще се изявят млади джазмени до 29 години, в няколко категории - инструменталисти, вокалисти и състави, разкри още Йордан Владев и допълни, че конкурсът ще се проведе в Националния студентски дом (пл."Народно събрание").

Йордан Владев - един от създателите на Младежки джаз фест София / Снимка: Мария Бояджиева

"Сцената е прекрасна, атмосферата е чудесна и както я зареждат младите хора, такава енергия ще има", коментира той.

Джазфестивалът е и с международно участие. През годините е имало участници от Кипър, Сърбия, Русия, Украйна, Нидерландия, Англия. Тази година ще има и от Япония, в проект на български участник, като част от международен проект.

Входът към събитието е свободен.

Ще могат да се видят участници в следните възрастови групи:

Нулева група - от 0 до 10 години, които ще участват, но по преценка на организаторите няма да бъдат оценявани, но неофициално всички те ще получат по някаква предметна награда.
I група от 10 до 12 години,
II група 13-до 15 години,
III група от 16 до 18 години,
IV група от 19 до 29 години.

“Конкуренция има навсякъде и това е чудесно. Децата и младежите много повече се радват да свирят заедно, отколкото да се състезават един с друг, дори повечето от тях акомпанират на изпълнението на другите", отбеляза Йордан Владев, който също има интересен професионален път, завършвайки първоначално Художествената академия, след това Музикалната академия и накрая "Психология".

Психологически елемент ще има и в рамките на фестивала.

"Това е една среща, в която ще говорим за изграждане на идентичност, нарича се  "Пътят към себе си", което е основна тема за всеки млад човек, без изключение. Сигурен съм, че това, което ще си кажем там, ще провокира много въпроси и много мисъл. Надявам се да катализира и отключи много градивни процеси у младите хора", изтъкна Владев.

Още подробности за Младежкия джаз фестивал, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25