Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите.
"Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.
Последните данни в сектора сочат лек ръст за покриване на разходи по каско застраховките заради повишаване цените на авточасти и на труда.
"Цените на застраховките растат по-бавно от всички други цени. Има застраховки, които въобще не са променени. Имуществените са достъпни за всеки, който има жилище. Размерът им зависи от включените рискове, размера на дома и покритието. Застраховката за една година може да е под 100 лв., а може да достигне до 250-300 лева", допълни Колчакова.
Брокерите отчитат леко покачване на интереса към доброволно сключване на застраховки за имоти (задължителни има при ипотекиране например), но тенденцията е много бавна.
Обяснението на тенденцията е повишаване на застрахователната култура, както на осъзнатостта на риска.
Българите продължават най-често да застраховат колата си. Там "Гражданската отговорност" е задължителна, а каското е сред най-популярните доброволни застраховки.
"В сравнение с ЕС сме много, много назад. Дори в сравнение с балканските страни: застрахованите жилища у нас са не повече от 10%, а в съседните страни са над 20%. Трябва повече да се говори, а всеки, който се застрахова - да зададе всички въпроси, които го притесняват. Брокерите трябва да отговорят така, че да няма разочарования", каза още Нина Колчакова.
По думите ѝ, дигитализацията рязко е навлязла в сектора по време ковид пандемията, включително и при общуването с клиента, избор на покрития, има и приложения за описване на щетите.
"С дигиталните услуги се надяваме да привлечем и повече млади клиенти", допълни Колчакова.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..