Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученето чрез игра провокира интерес и задържа вниманието на децата

Снимка: архив

Ученето чрез игра прави по-интересен учебния процес и дава възможност на децата да правят това, което умеят най-добре - да играят и да се учат чрез игра. Освен това по този начин се задържа устойчивото внимание на децата върху учебния процес.

“Моят път като учител започна през 2013 г., когато кандидатствах по програма “Заедно в час” и започнах работа като възпитател в с. Чешнегирово, Пловдивска област. След приключването на програмата заминах за Малта, където заедно с шепа колеги основахме първото българско неделно училище в Малта и там бях учител в начален етап.

Хубавото там, е че освен чисто предметното знание по Български език и История, благодарение на директора имахме и свободата да използваме каквито преценим техники и методи, за да осъзнаят децата и да заобичат да учат на български език”, обяснява Гергана Костова, училищен психолог в СУ "Евлоги Георгиев", гр.Тръстеник и бивш участник в програма "Нов път в преподаването" на Фондация "Заедно в час".Така основният начин на преподаване става игровизацията, защото повечето деца проговарят на английски или малтийски език и трябва да им е интересно, за да бъдат мотивирани да учат и български език.

“Имахме възможността с първокласниците да си донесем възглавници от вкъщи и когато имаме четене да не сме на чиновете, а да сме поседнали, на моменти дори полегнали по коремче, за да се чувстваме добре”, казва още тя.

По думите ѝ, е много естествено през игра, децата да се почувстват по-спокойни. Не наблюдавани или оценявани, тогава те сами са инициатори на процеса на учене и запомнят много повече неща, като в същото време наученото остава и по-трайно в съзнанието им.“Много рядко вече се използва това толкова естествено нещо като ученето през игра.

Дори по предмета “Човек и природа” най-естественото нещо е да излезем навън, да съберем листенца, камъчета. В класната стая да ги изследваме и да разберем кое е жива, кое нежива природа. Така ще сме имали и този елемент и на игровизация и събуден интерес.

След това статичното учене, което, за съжаление, е толкова залегнало в българската класна стая, че в момента ми се струва неизкоренимо”, допълва Гергана Костова.   

 Чуйте повече в разговора на Александра Илиева в звуковия файл.         
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25