Бистра Писанчева, днес до 15 ч. показва в Етнографския музей как се правят дантели:
"Изложбата там е шеста поредна от 2011, тази година е особена - Световната организация на дантелиерите идва за пръв път у нас. Ще имат национални щандове на членовете ѝ на 15 август в Калофер, на 16 и 17 август ще заседаваме в Карлово. До скоро казвах "плетачка на дантели", но влезе термина "дантелиер", не случайно плетене във влака, а културна дейност. Използва се сравнението "като дантела". Има знаков смисъл.
Прието е да се казва, че е ренесансова дейност. Постепенно се изгражда нова материя - конци, които се преплитат, смята се, че е от 14 век, когато се появяват карфиците. Началото е в Италия, после отива във Франция, но в Брюксел не знаят, че тук я наричаме "Брюкселска". А и не всеки знае, че калоферската тук също е много специална. Първата учителка там идва от Чехия, тя обучава ученички от 1910 и съществуването му продължава до 1935.
Всичко може да се изрисува от дантела. Тя има безкрайни възможности, има бъдеще. Лека полека излязох от учебничето, оето получих от учителката си Величка Радулова. Стените ми бяха свободни и започнах да рисувам това, което хвърля вълната върху пясъка. Виждам дантела навсякъде около себе си. Мислех, че и другите работят така, а се оказа, че не е така. И започна другата вълна, други хора, които искаха да ги науча. В природата няма канон, какъвто се следва в дантелата. Обучила съм много над 700 души. Те са жадни за ново. Не си крия занаята, аз съм като в рая, когато имам курс.
Картините ми по Сезан са по идея на художника Евгени Серафимов - каза ми, че като гледа картините на Сезан винаги си мисли за дантелите ми. Не харесвам дрехи с дантела, но разработих серия с дървета и направих една провокативна серия "растенията, които ни хранят" - житни, салатени. (Слушаме звука на "совалките", с които се работят, патладжанената е в галерията). Обичам и да рециклирам - една приятелка ми подари парашут и направих парашутни рокли - направени са върху макет на женско тяло, както и житните рокли. Не е съвсем булчинска.
В 2022 излезе книгата ми за дантелната като социални практики, има страници, преведени на френски, испански и английски. Дантелата не е романтична дейност. Най-важното в дантелата е свободата. Винаги има време за дантела."
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..