Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да променяме себе си чрез предизвикателствата на живота?

Разказ на Георги Ганчев - коуч и ментор по личностно развитие

Журналистът Ангелина Грозева и Георги Ганчев - ментор по личностно развитие
Снимка: Ангелина Грозева

Георги Ганчев е коуч и ментор в една доста чувствителна сфера - как да променяме себе си, чрез болките и проблемите, които ни поднася животът?

Ключът към успешното справяне с предизвикателствата той открива сам за себе си, минавайки през труден етап  на раздяла в живота. Решава да потърси подкрепа чрез психологията, философията и различни духовни практики, чрез които да промени себе си, да превърне проблемните ситуации в една канализираща енергия, в която да преоткрие собствените си сили, с които да израсне нагоре. Тези стремления го отвеждат в Индия, където пребивава сред монаси шест месеца, като се изолира от света на болките и проблемите. С днешна дата той чувства потребност да помага най-вече на хора емпати, които също искат да симпатизират и помагат на другите.

“В живота има много изпитания, трудности и житейски кризи. За някои хора те са катализатор за промяна - това е нещо, което ги изстрелва като катапулт нагоре, а други ги закотвя в една постоянна роля на жертва. Когато бях в Индия там научих една друга гледна точка за живота, това, че той е една школа и в тази школа ние се учим - на смирение, на търпение, на уважение и на много други неща. Но най-важното, научаваме това, че животът ни е даден, за да израстваме, а не да сме щастливи. Щастието е път, а не крайна цел“, посочва той.

Разказва за тригодишната  токсичната връзка, която е преживял, когато е бил съвсем млад.

“Прекарах три години, в които се раздадох много, но изгубих идентичността си. Като емпат - човек, който е по-чувствителен, по-раним, раздаващ се, човек, който поставя винаги другите на първо място, преди себе си…“

Разбира нуждата от промяна и решава да отвори нова страница в живота си.

Духовно пробуждане

Запознава се с много интересни хора, популярни със своята мисия в България, да помагат на хората да подобряват здравето си, единият от тях му разказва за йога. Решава да пробва дихателните практики, които му оказват огромно въздействие.

„Времето сякаш спря и аз преживях състояние на много дълбок покой и любов към всичко, което ни заобикаля. Това, някои хора го сравняват с момент на духовно пробуждане, което е катализатор за едно ново начало. Аз така го почувствах“, разкрива той.

Запознанството му с известен монах го отвежда в Индия, където започва етапът на духовното му израстване.

"Индия се оказа страна с доста висока култура и история. Когато попаднах във въпросния манастир, видях една друга вселена - не бях виждал толкова чисто и спретнато място, с толкова чиста и блага енергия“, споделя Георги Ганчев.

Предизвикателство за него се оказва животът в манастира, наситен с ред и дисциплина.

На какво го е научил животът сред монасите  в Индия и кои са най-ценните уроци, които е взел за себе си оттам?

"Аз видях хора, които са избрали да се откажат доброволно от богатството, за да бъдат мисионери - тоест, да дават това знание, да го култивират в себе си и да го дават на другите. Живях сред стотина мисионери, които буквално ми промениха представите за живота“, споделя още той.

Духовното израстване минава праз различни етапи, но това, което си взех от Индия беше, че най-важното е да бъдем човеци с главно „Ч“, да бъдем по-добри и да помагаме на себе си и на света, да стане едно по-добро място.

Какво означава да сме емпатични и добри?

Защо е важно да работим върху емоциите си, още за неговия собствен поглед върху философията и психологията, чуйте в разказа на Георги Ганчев - за неговата мисия да създаде общност от емпати, за подкаста и дейността му в социалните мрежи, за книгата му "Как да преживееш болката след раздялата", в интервюто на Ангелина Грозева в звуковия файл

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Премахват още 37 незаконни гаражни клетки в "Овча купел"

Продължава премахването на незаконните гаражни клетки в "Овча купел“, съобщи кметът Ангел Стефанов. През последните месеци са отстранени над 30 незаконни гаража. В сряда започна разчистването и при бл. 526, където ще бъдат премахнати още 37 клетки. Работата ще продължи през следващите дни. "Призоваваме собствениците на автомобили в района..

публикувано на 17.07.25 в 14:35

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04

Настолните игри - ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери

Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..

публикувано на 17.07.25 в 11:23
Режисьорът Владимир Мастиков

Документалният филм “Синьо - Животът на Мими Николова“ разказва за малко известни факти от живота на певицата

Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..

публикувано на 17.07.25 в 11:21
Областният управител на София - град Стефан Арсов

Областният управител очаква да получи днес ключовете и документацията от "Врана"

Областният управител на София - град Стефан Арсов очаква днес да се срещне с представители на Столичната община, за да получи ключовете и документацията от парк "Врана". Миналата седмица от парка бяха изтеглени екипите на общината. Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“ Областният управител заяви, че ще приеме..

публикувано на 17.07.25 в 10:08

Почитаме св. Марина, повелителка на огъня и на лековитата вода

От 15 юли в народния календар започнаха Горещниците – трите най-горещи дни  през лятото.  В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..

публикувано на 17.07.25 в 09:08