Една от основните бариери пред воденето на здравословен начин на живот са финансовите ограничения, споделят анкетираните. Почти половината от българите (48%) смятат, че здравословният начин на живот е твърде скъп, а 41% споделят, че имат затруднен достъп до качествена храна.
Мнозинството от пълнолетните българи (55%) не спортува изобщо. Основните причини за липсата на физическа активност включват възрастта, ограниченото време и мотивация, обобщи данните пред Радио София социологът от агенция "Тренд“ Димитра Воева.
Едва 15% спортуват редовно – ежедневно или няколко пъти в седмицата.
"Ще подчертая, че става въпрос за субективна оценка на респондентите. Действително само 6% смятат, че начинът има на живот е изцяло здравословен. Ако трябва общо да кажем – около половината от пълнолетните българи, все пак смятат, че начинът им на живот е здравословен. Това, което не бива да ни изненадва като основна бариера, те посочват финансовите разходи“, обясни Воева.
Хранителните навици също показват несъответствие със здравните препоръки. Само 36% от анкетираните консумират плодове и зеленчуци всеки ден. В същото време над 30% признават, че ядат бърза или преработена храна поне веднъж седмично.
Над една пета от хората на възраст до 30 години консумират фаст фууд ежедневно, а около една трета – няколко пъти седмично. Делът на редовна консумация на бърза храна е най-висок в столицата и областните градове. Това е храната, която до голяма степен е изключително нездравословна.
От резултатите от проучването не е изненадана и специалистът по хранене, диететика и обществено здраве проф. Донка Байкова. По думите й, през последните години те се повтарят. Тя добави, че вижда проблем и в това откъде младите хора се информират за здравословното хранене.
"Много псевдоспециалисти по диететика проповядват, различна от научната информация, свои становища и оттам има едно разминаване. Едни казват - не яжте месо, други казват – не яжте мляко и млечни продукти, и т.н., и по тази причина ситуацията никак не е добра“, посочи проф. Байкова.
Тя добави, че в човешкото тяло протичат хиляди химически реакции.
"За да е здрав човек трябва да има 60 хранителни вещества, присъстващи ежедневно и различни всеки ден. Не можем да ядем едни и същи храни всеки ден. За да е здравословен моделът на хранене, трябва да имаме енергизиране сутрин“, каза проф. Донка Байкова.
Тя уточни, че децата от ранна възраст трябва да са запознати със зравословното хранене и в това отношение родителите имат основна роля.
Освен качествена храна, за да е здрав човек трябва да приема и достатъчно течности.
"30 милилитра на килограм телесна маса е през зимата, когато обаче слънцегреенето е факт, потребностите от течности се увеличават. През лятото трябва минимум 40-45 милилитра на килограм телесна маса", изтъкна проф. Донка Байкова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..