Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

39% от пациентите с деменция не се лекуват, при 32% от хората със симптоми няма поставена диагноза

Снимката е илюстративна
Снимка: БНР архив

Само 0.2% от българите заявяват, че лично страдат от деменция. В същото време, цели 14.4% от сънародниците ни имат близък човек с поставена диагноза или с ясно изразени симптоми на деменция. 89% от засегнатите близки са над 60 години, със средна възраст 75 години.

Това е сред основните изводи на национално представително проучване "Омнибус за здравето на българите", проведено от "Маркет линкс" през април 2025 г. То се прави регулярно, но за пръв път в него са включени и въпроси, свързани с разпространението на деменцията.

При 39% от случаите заболяването изобщо не се лекува, а в 32% няма поставена диагноза въпреки наличието на симптоми.

В 55% от случаите грижите се осъществяват в домашна среда, без институционална подкрепа. Само 7% от засегнатите са настанени в специализирани здравни заведения.

Тези данни ясно подчертават липсата на системна грижа и подкрепа за хората с деменция у нас. Въпреки тревожните прогнози за застаряващото население, България все още не разполага с национална стратегия за справяне с този нарастващ здравен и социален проблем.


  • Инициатива за такива въпроси в анкетата е осъществена по предложение и със съдействието на Гражданско сдружение "Алцхаймер България", с финансовата подкрепа на столичната програма "Социални иновации".
    Изследването е проведено по утвърдени методологически стандарти сред национално представителна извадка от 1000 респонденти на възраст 18+ години, чрез стандартизирани интервюта.

Сдружението "Алцхаймер България" си поставя за цел не само да информира обществеността, но и да предизвика активни действия от страна на институциите.

Резултатите от проучването трябва да бъдат използвани като основа за задълбочен анализ на проблема и потребностите на страдащите от заболяването и близките, които се грижат за тях както и за разработването на дългосрочни политики, които да гарантират по-ранна диагностика, адекватно лечение и подкрепа за болните и техните семейства.

Повече за проучването, резултатите и изводите пред БНР-Радио София разказа и коментира Зорница Карагьозова, член на ГС "Алцхаймер България".

▲ Зорница Карагьозова / Снимка: Христина Иванова

Тя припомни и за инициативата "Приятели по памет", която се осъществява от края на 2023 г. След пилотната група от затворен тип впечатленията са много добри, отбеляза Карагьозова. Сега се предвижда формирането на още 2 затворени групи по същия проект. с тях ще работят клиничен психолог и психотерапевт, както и музикотерапевт.

Сдружението не се е отказало от идеята за изграждане в София на дневен център за хора с деменция, но засега това е почти невъзможно.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25