Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цифрова Европа - предизвикателства и възможности

Снимка: Мария Бояджиева

Животът ни вече е в постдигиталната епоха, в която живеем освен с физическата си същност и с нашите виртуални аватари, които както казва Рей Кърцуайл, в един момента ще се слеят в едно и тогава ще станем едно с машините, но дотогава има много път да се извърви и все още се говори за това какво е човешко, какво е медия, информация, както е ИИ.

Не от вчера се дебатират тези въпроси, а днешният повод е събитие на Софийския университет и Магистърска програма “Е-Европа”, както и публичната лекция “Цифрова Европа, изкуствен интелект, медиен анализ”, което само показва сътрудничеството между университета и бизнеса. “Вече живеем във време, в което цифровата реалност е неизменна част от нашия живот, а естественото продължение на ръката ни е смартфонът, който скролваме. Храним се. Храним и мозъка си изцяло в цифрова среда, защото от там основно се информираме“, казва Мария Юрукова, ръководител на Магистърска програма "Е-Европа" в Софийския университет.

Сред нашите връстници има големи оптимисти по отношение на технологиите. Хора, които в една по-перспективна светлина разглеждат тяхното (технологичното) влияние. Има и други хора, които смятат, че в ежедневието, което е толкова погълнато от цялата цифрова среда, в която живеем, неизбежно рисковете от мозъчното гниене, се увеличават”, казва Виктория Миринска - студентка в МП "Е-Европа".

Според мен, когато става дума за цифровото пространство, колкото и да е банално, то отразява много неща, които се случват в реалността, но с тази разлика, че има измерение, в което определени крайности могат да бъдат избутани още по-далеч. При това, според мен, нещо, което е по-опасно от brain rot-а е информационното пренасищане. 

Когато говорим за информация, хората трябва да развием умение да я възприемаме, а този безкраен поток от информация, сам по себе си, ни ограбва именно възможността ни да осмисляме това, което виждаме
”, посочва Лилия Георева, също студентка в магистърската програма.

Един от ефектите на това е информационната девалвация, т.е. ние сме наситени с информация, но сме зле информирани.

Този brain rot (мозъчно линеене/гниене) е гнилата черешка на една торта, която е в процес на изграждане в последните 10 години, за които имахме два големи скока в начина, по който се произвежда и се консумира информация.

Първо, когато през 2014-15 г. социалните мрежи направиха скок към социални медии - първо като включиха бутоните Like и Share, което им даде голям обем от микроданни относно държанието на потребителите в тези платформи. Второ, когато това беше успешно съчетано с новия бизнес модел на социалните медии да влязат в бизнеса с новини"
, допълва Несин Вели - СЕО на Identrics.

Според него, това преди е било окупирано от Google. Meta се превърнаха за няколко години в основен разпределител на новинарските сайтове. Пред две години става и вторият голям скот - това е новият начин за достъпване на цялата информация, която онлайн (става дума за ИИ).

Тук перспективата е много важна. Цялата информация онлайн включва от първата писменост на човечеството до последната писменост на човечеството, която се създава в момента. Това е първият директен достъп до колективното неосъзнато, което Юнг предлага като теория. Това е т.нар. Zeitgeist - “Духът на времето”. 

Информирането става много бързо, съответно имаме по-малко време за адаптация. Тук отговорът на въпроса дали сме по-добре или по-зле информирани, е че сме по-бързо информирани и е въпрос на антропологична и технологична адаптация развиването на умението за оценка на съдържанието и начина, по който консумираме тази информация.

Чуйте целия интересен разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Питбулите не бива да се пускат свободно. /Снимката е илюстративна

Столичен инспекторат: Предприети са мерки по сигнала за питбула в "Люлин 4"

След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в  "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..

публикувано на 28.07.25 в 18:07
Язовир „Искър“

Три приятни в жегите места, където има какво да правите (недалеч от София)

В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за  три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..

публикувано на 28.07.25 в 16:37
Д-р Надя Дзелепи и д-р Анна Кирова

Младите д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи от НКБ взеха с успех европейски изпит

Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..

публикувано на 28.07.25 в 15:35

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13