Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството Espace Port A. Куратор е Васил Владимиров. Седемте къщи в експозицията са избрани след едногодишно проучване от екипа на инициативата, с водещ творчески тандем архитектите Елена Стойчева и Георги Николов.
Пред Радио София арх. Елена Стойчева сподели, че Ruralheritage стартира проекта преди няколко години.
"С моята колежка Надежда Сучева го започнахме, пътувайки из селата и виждайки колко красиви и стари сгради, главно къщи, има там и постепенно се рушат. Тази година продължихме с този проект „Къщите и хората“. Главни съмишленици сме с арх. Георги Николов от сдружение „Градоскоп“, които ни подкрепят тази година, както и с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Пътувайки из селата ние започнахме да се питаме кои са и хората зад фасадите, особено, когато срещахме и добри примери на поддържани къщи. Нямаме много такива примери на фона на много села, които са обезлюдени, се изгубва архитектурното наследство“, обясни арх. Стойчева.
По думите й, селските къщи могат да се тълкуват не само като обекти, а като важна част от нашето културно наследство, което съхранява знания и спомени.
Подбраните истории в изложбата дават пример за силата на волята, любовта към детайла и почитта към местните строителни техники, вложени в реставрацията на тези домове.
"Започнахме да разпитваме, когато пътуваме и когато видим, че хора работят в двора, започнахме да намираме такива истории, които за нас са ценни. За нас беше най-важното да покажем тази мотивация, вътрешната сила, която кара хората да вложат старание, да вложат грижа и усилия, за да поддържат старите къщи“, посочи арх. Елена Стойчева.
Тя добави, че проектът не е насочен само към професионалистите в сферата, но и към тези, които искат да живеят в селата.
На 8 юли е предвидена дискусия в рамките на изложбата "Къщите и хората". Експозицията ще остане в Espace Port A до 12 юли.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..
"Как изкуството на Япония и Китай навлиза в българските земи до края на ХХ век" – заглавие като това предполага разказ, историческа хронология, описание на процеси. В случая обаче точно така е наименованието на актуална изложба в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), която може да разгледате до края на август . Фактически..