През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ).
Становището на специалистите дойде след като тогавашният здравен министър д-р Галя Кондева отправи официална писмена покана към редица организации в сферата на репродуктивната медицина в България за формиране на работна група за изработване на анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от ЦАР.
"До края на март внесохме предложенията си в работната група. С други организации се обединихме около няколко основни неща – обясни доц. Юнакова в предаването "Ритъмът на столицата". – Обсъдени бяха: финансовото подпомагане на двойките, които се нуждаят от процедури; скъсяването на пътя до прилагане на асистирана репродукция при пациенти над 35-годишна възраст; възможности за дофинансиране на по-голям брой размразени трансфери. Имаме съгласие по голяма част от въпросите."
До този момент обаче не е сформирана втора работна среща за анализ на данните и предложенията.
Юнакова изрази очакванията това да се случи след края на лятото, а приетите предложения да залегнат и в нормативни документи.
"Асистирана репродукция не може да реши всеки проблем и това трябва да се разбере от обществото.
Като цяло всички трябва да се обединим – и специалисти, и НПО, и институции, за да повишим информираността на населението по тази тема, включително ако може и чрез образователната система", изтъкна още доц. Мария Юнакова.
И допълни, че подобряването на икономическото положение на младите хора ще ги направи по-решителни в решенията си за създаване на семейство и потомство още в по-подходяща за човешката физиология възраст.
Чуйте разговора на Мария Илиева.
"Със заповед на министъра на здравеопазването е създадена междуведомствена работна група с членове – служители на МЗ, ИАМН, ЦАР; представители на пациентски организации и на БАСРЗ; ръководители и други представители на лечебни заведения, осъществяващи дейности по асистирана репродукция. В състава на работната група участва и доц. Мария Юнакова - председател на БАСРЗ.
Задачата на сформираната работна група е да направи анализ на данните, касаещи донорството на яйцеклетки и ползването им за асистирана репродукция чрез поставянето на гамети и зиготи от донорско даряване в тялото на реципиента, както и оценка на целесъобразността на включването на тази дейност към дейностите, които се финансират от ЦАР, съгласно Правилника за организацията на работа и дейността на Центъра за асистирана репродукция
През март тази година в Министерство на здравеопазването се проведе заседание на работната група, на което бяха изслушани предложенията и становищата на участниците; обсъдена беше информация, предоставена от МЗ, във връзка с отправено запитване към държави-членки на ЕС относно националните мерки за регулиране на дейности по асистирана репродукция с донорски човешки яйцеклетки.
На заседанието се взе решение участниците в работната група да представят писмено становищата си в Министерство на здравеопазването, като същите да бъдат обобщени и след като всички участници се запознаят с тях, да се осъществи следваща среща, на която да се обсъдят получените становища.
Във връзка с твърдението, че „има средства, които не са усвоени от ЦАР за календарната 2024 година“, отново обръщаме внимание, че ЦАР заплаща на лечебните заведения за извършена и отчетена дейност. Центърът е заплатил на лечебните заведения за всички заявителки с издадени заповеди за финансиране на дейности по асистирана репродукция, за които са стартирани, извършени и отчетени процедури през 2024 г..
Центърът финансира до 4 опита, като за всеки опит се включват разходите за извършените дейности – ехографски прегледи, хормонални изследвания, пункция на фоликули, оплождане на яйцеклетки, ембриотрансфер, криоконсервация на ембриони, размразяване и култивиране на ембриони, размразен ембриотрансфер; както и разходите за лекарствени продукти, използвани за контролираната овариална хиперстимулация.
В резултат на това, че подходът на екипа от специалистите по репродуктивна медицина от лечебните заведения към всяка двойка с репродуктивни проблеми е строго индивидуален, видът и броят на дейностите, както и използваните лекарствени продукти, се различават, откъдето идват и разликите в заявените средства за заплащане от ЦАР, като не при всички случи те достигат сумата от 6000 лв., определена в Правилника за организацията на работа и дейността на център за асистирана репродукция
През 2024 г. са приети 5516 заявления за организационно и финансово подпомагане за извършване на дейности по АР и са издадени са 5428 заповеди за одобрение. Не всички двойки стартират процедурите си в рамките на съответната календарната година, тъй като дейностите по заповедите могат да стартират до една година от датата на връчването им.
През 2024 г. бюджетът на ЦАР за заплащане на дейности по асистирана репродукция е в размер на 22 000 000 лв., като от ЦАР са изплатени 22 293 617 лв. за отчетената от лечебните заведения дейност."
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..