Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева.
С изготвения законопроект ще се постигне заложената цел да се даде възможност на общините да извършат последователно приоритизиране и промяна на обектите, които се нуждаят от финансиране, при отчитане на интересите на местната общност и обществената значимост на обектите.
Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев посочи, че е положено и старание всички предложения на общините да бъдат включени:
"Общата максимална стойност на разходите, които ще се заплатят през 2025 година по инвестиционната програма за общински проекти, е в размер на 1 милиард и 650 милиона лева. 750 милиона лева се предоставят от централния бюджет и 900 милиона лева чрез разплащане от Българска банка за развитие".
Повечето от партиите в Народното събрание одобриха промените на първо четене. От "Възраждане" мотивите са, че държавата ще осигури финансиране за над 500 допълнителни проекти. Петър Петров заяви:
"Има общо 19 нови проекта, 8 от тях засягат проекти в селата. Все още има диспропорция между различните общини и проекти, които те подават".
Мартин Димитров от "Демократична България" подчерта, че тази идея е добра, но проблемът е, че не е сигурно как ще се гарантира равнопоставеност на всички общини, защото има опасност:
"Ако в крайна сметка нещата се извращават в посока на една негативна селекция, когато властта се избира и плаща на едни и зачерква тотално други, смисълът се губи и се връщаме във времената на джипката, когато в края на годината се раздаваха пари по измислени критерии".
Владимир Георгиев от БСП-ОЛ подчерта, че опасност от избирателност няма:
"Хубавото, положителното е тази програма, която дава лично за мен, като бивш кмет, равнопоставеност на всички общини да кандидатстват".
На този етап, не се очертава да има "Зелена зона" в столичния район “Изгрев". Това съобщи кметът д-р Делян Георгиев, като отбеляза, че към момента жителите на район“Изгрев" все още са силно разделени по темата и няма ясно изразено мнозинство. Общинските съветници от три ресорни комисии в Столичния общински съвет след емоционален дебат отложиха..
Столичният инспекторат продължава да затяга контрола по спазването на реда и чистотата в София, като отчита за първите шест месеца на 2025 година 48% ръст на извършените проверки и рекордно увеличение на съставените актове за административни нарушения (АУАН). Засилените проверки и увеличените санкции са резултат от последователната реформа на..
Продължава премахването на незаконните гаражни клетки в "Овча купел“, съобщи кметът Ангел Стефанов. През последните месеци са отстранени над 30 незаконни гаража. В сряда започна разчистването и при бл. 526, където ще бъдат премахнати още 37 клетки. Работата ще продължи през следващите дни. "Призоваваме собствениците на автомобили в района..
Във връзка с пресвързване на уличен водопровод по ул. "Чамкория“ в центъра на София, на 17 юли се налага спиране на водоснабдяването от 09.00 до 19.00 ч. за клиентите на "Софийска вода“ на следните улици: - ул. "Чамкория“ – от ул. "Силистра“ до бул. "Ген. Данаил Николаев“ - бул. "Ген. Данаил Николаев“ – от ул. "Чамкория“ до ул...
Първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на ТОЛ-управлението със системите на Пътна полиция. Техническо средство на Пътната агенция, разположено на път I-4 (София-Варна) в района на гр. Омуртаг, е заснело лек автомобил да се движи в посока към гр. Търговище, като през отворения..
Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Столичната община от " BBB" на "BBB+" със стабилна перспектива. Повишението е оценка за стабилното финансово състояние на София, както и за очакваните ползи от предстоящото присъединяване на България към еврозоната, коментира зам.-кметът в..
Депутатите обсъждат промени в Закона за движение по пътищата и в Закона за пътищата. Измененията целят да принудят шофьорите да спазват ограниченията, да подобрят събираемостта от глоби, както и да намалят броя на ПТП, съобщава БГНЕС. Вече е ясно, че максималната скорост на магистралата няма да бъде намалена до 130 км/ч, и остава както е досега - 140..