Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров с Шанън Гейе
Снимка: личен архив

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и други много хубави хора, талантливи музиканти, които сега са по целия свят – Максим Ешкенази, Михаил Йосифов, Дорина Марков, Пепи Славов“, както самият той споделя за Радио София. Добронамерен, етичен, в добро настроение – това се усеща в разговора ни:

Спомня си за основаването на „Акага“ през 1991, за първия им концерт, за първите години в групата, където той свири на барабани. Междувременно родителите му решават да заминават за  Канада на гости, харесва им и решават да се преместят там. Оставят Кристиян да завърши музикалното училище под надзора на така важните „леля, баба и дядо“, след което през 1995 и той заминава при тях, първоначално в Калгари. След това се мести за кратко в Торонто, докато не се установява във Ванкувър заедно със съпругата си – „най-красивият град в Канада, природата е като в рая , тук сме от 22 години вече. Времето е много приятно, много музика, много култура, много фестивали, много туризъм. И много българи има“. Има късмета веднага да се срещне с много добри музиканти и бързо му потръгва. Като пианист, защото  „в Акага бях на барабаните, защото имахме най-добрия пианист, Ясен Велчев, а като пристигнах в Калгари, там имаше поне 4 ужасно добри барабанисти и нито един добър пианист“ – смее се и продължава да разказва. „Моите авторски неща са по-скоро фънк, соул, ар-ен-би, джаз, смесвам ги, но се занимавам с класическа музика, пиша музика за филми и телевизия. Имам си студио, в което записвам различни неща – в момента блус, а скоро ще продуцирам албум на българската певица Гергана Велинова“.

С каква програма идва Кристиян Александров на Банско джаз фестивал – „ами много пъстра, аз самият имам два проекта, единият с акустичен джаз, в стилистиката на Оскар Питърсън, по-традиционен, а другият се нарича „Funk & Jazz Ambassadors”, смесваме повече стилове, повече енергия. Имам специален гости – Шанън Гейе, моята съпруга, която е чудесна певица и перкусионистка“. Познаван се още от Калгари, запознават се, работейки заедно, много леко им върви и постепенно започват да ги канят заедно по фестивали. Свирили са ба прочутия джаз фестивал в Монреал,  на двата джаз форума в Торонто, както и на всички други големи фестивали там.

Идват до България буквално за три дни и отиват направо в Банско (където отдавна иска да дойде да свири Кристиян) – трябва да се връщат бързо обратно, защото в Канада всички летни джаз фестивали са синхронизирани и „повечето джаз музиканти се опитваме да свирим на всички, като своеобразно турне – много удобно е, не знам дали има други държави, които правят така“. А във Ванкувър лятната фестивална програма е много добре разпределена и съобразена, има около 45 фестивала, почти всяка седмица.

За последно е идвал в България през 2018 за годишнината на Акага, а преди това е бил през 2007. Много му липсва България и приятелите и се надява да има повече възможности да се връща. В Канада българските музиканти се ползват с много добра слава, а самите канадци са любопитни и много искат да се научат на неравноделните ни ритми.

Още за живота в Канада, по-какво си приличат Ванкувър и София – чуйте в интервюто на Лили Големинова.

Ако искате да чуете Кристиян Александров с неговия квартет  - датата е 9 август на Главната сцена на площада в Банско.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50