Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tre medalje ari dhe një argjendi për Kalejn dhe Nikollovën në finalet e Kupës Evropiane në Baku

| rinovuar më 24-05-05 4.12.MD
Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Facebook

Katër medalje fituan gjimnastet individuale bullgarë në finalet e kombinimeve me veglat e veçanta të Kupës së parë evropiane të gjimnastikës ritmike, që po mbahet në Baku. Borjana Kalejn fitoi një medalje të artë me top dhe fjongo, si dhe një medalje të argjendtë me rreth, ndërsa Stilijana Nikollova u bë kampione e birilave.

Ansambli bullgar i përbërë nga Magdalina Minevska, Sofia Ivanova, Kamelija Petrova, Rejçëll Stojanov dhe Margarita Vasileva fitoi medaljen e artë në finale me tre shirita dhe dy topa dhe u rendit i treti me kombinimin pesë rrathë.

Gjimnastet tona deri më tani kanë fituar tetë medalje - pesë të arta, dy të argjendta dhe një medalje të bronztë, pasi dje kampione për femra u shpall Stilijana Nikollova, ndërsa vajzat tona u renditën në vend të dytë në garën ekipore.

Më vonë gjatë ditës së sotme, ansambli bullgar, i cili përfundoi i katërti në shumëgarësh, do të garojë për medalje në finalet me pesë rreth dhe tre shirita dhe me dy topa. Në finalet e vajzave do të marrin pjesë Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov (majtas) dhe Novak Gjokoviq

Grigor Dimitrov mposhti Novak Gjokoviq në një ndeshje bamirësie në Sofje

Tenisti më i mirë bullgar, Grigor Dimitrov, mposhti kampionin olimpik nga Lojërat Paris 2024, Novak Gjokoviq, në një ndeshje bamirësie në Sofje të organizuar nga Fondacioni “Grigor Dimitrov”. Ndeshja përfundoi me rezultat 6:4, 2:6, 10:6 për..

botuar më 24-09-18 8.56.PD
Grigor Dimitrov (djathtas) dhe Novak Gjokoviq

Grigor Dimitrov dhe Novak Gjokoviq takohen në një ndeshje bamirësie në Sofje

Tenisti ynë më i mirë, Grigor Dimitrov, dhe ish-numri 1 i botës për meshkuj, Novak Gjokoviq, do të përballen në një ndeshje bamirësie. Biletat për ndeshjen, e cila nis në orën 20:00 në sallën Arena Sofia në kryeqytet, janë shitur brenda pak..

botuar më 24-09-17 2.39.MD
Bullgaret kundër Zimbabvesë (nga e majta në të djathtë): Nurgyll Salimova, Viktoria Radeva, Bellosllava Krësteva dhe Gergana Pejçeva

Shahistet bullgare e nisën me fitore pjesëmarrjen në Olimpiadën e Budapestit

Në Olimpiadën e Shahut në Budapest (Hungari) shahistet kombëtare bullgare dhe kampione të Evropës për vitin 2023 fituan ndeshjet e tyre në raundin e parë kundër Zimbabvesë. Të katër përfaqësueset bullgare - Nurgyull Salimova, Viktoria Radeva,..