Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Среща на Чатъма: Но къде е това?

БНР Новини
Фотографија: bikearea.org

Основателен въпрос, тъй като на мястото на срещата трябва да пристигнат млади хора от 18 страни, а по света освен Чатъма, има и Чатъм. Да караме поред:
Чатъм е архипелаг, на 680 км югоизточно от Нова Зеландия, през 1832 година включен в състава на нейната територия. Въпреки това, островите са в друг часови пояс, с разлика от 45 минути, спрямо новозеландското време. Само два от десетте острова на архипелага са обитаеми - и това са едноименният Чатъм и остров Пит. Местните жители са маори и мориори. Мориори са коренното население на остров Чатъм . В превод „маори” означава „нормални” или „обикновени”. Сред тях има и известни, като Кири Те Канава, която освен оперна певица, е член на Ордена на Нова Зеландия, дама-командор на ордена на Британската империя, компаньон на Ордена на Австралия. Досещате се, че това са почетни титли на славата.
От архипелага Чатъм до България има 9 часа разлика: Когато у нас е 17.00 часа, там е 8 часа сутринта. Някога на архипелага обичайно явление бил канибализмът, по-късно - забранен. Традиционната култура е полинезийска. Местните танци се наричат „хака” и „пои”. Познавачите твърдят, че са разновидност на по-познатата ни „хула”. Танцуват се под акомпанимент на флейтата „коауау”.
По название, Чатъм и Чатъма си приличат. Географски, а и в много други отношения са твърде далеч. Не ги бъркайте.
Чатъма се намира у нас, в България, на западния бряг на язовир „Голям Беглик”. Място с райска тишина и приказни гледки в сърцето на Родопите! Магична планина, с резервати, защитени местности, водопади, острови, дивечово и растително богатство, природни и културни забележителности...
Тъкмо Чатъма избират млади хора от 18 страни, като база за Международен природозащитен лагер, в периода от 14 до 20 август. Какво по-добро място, нагледен пример за екология и поставяне на важни проблеми за опазване на околната среда! За Радостина Славкова лятото на 2014 година ще остане паметно поне с няколко неща. Завършва своето висше образование - бакалавър по екоикономика. Взема участие в летния младежкия лагер. И така има възможност за среща със съмишленици от мрежата Млади приятели на Земята.
Случайно съвпадение или не, един от дните по време на лагера, 16 август, в световния календар на събитията е обявен като Международен ден за защита на озоновия слой – поредно напомняне, че балансът човек - природа е твърде крехък, а бъдещето е в ръцете на младите хора. Разказа на Радостина Славкова можете да чуете в звуковия файл.
Повече за богатата програма, която предлага горски център "Чатъма", научете на сайта им.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!