Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

Финансовите министри от Еврогрупата обсъждат гръцката дългова криза

Шансовете за постигане на споразумение не са големи

| ажурирано 18.6.15. 17.26

Финансовите министри от еврозоната са в Люксембург в пореден опит да убедят Гърция да въведе нови реформи, за да получи заем, който да я спаси от фалит. Надеждите за успех на разговорите не са големи.

Преди началото на консултациите председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум изрази слаба надежда за постигане на споразумение:

Днес имаме една задача и тя е да видим дали можем да се приближим до споразумение с Гърция. Това изисква допълнителни стъпки от гръцка страна, защото ни трябва твърдо споразумение. Не съм сигурен дали ще постигнем напредък, но се надявам на това.

Основните спорни въпроси продължават да бъдат орязването на пенсиите и увеличаването на ДДС. Еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси заяви, че днес Гърция трябва да представи своите контрапредложения, като разговорите се очертават като сложни.

Тези предложения са абсолютно задължителни - по фискалните цели, пенсиите и ДДС. Защото ни трябва финансово устойчиво споразумение с Гърция. Трябва да дойдем на срещата с политическа воля, защото това, което е поставено на карта, е важно за гръцкия народ и за еврозоната като цяло.

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви, че ще търси компромис в консултациите:

Преди известно време президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че за да успее еврото някъде, то трябва да успее навсякъде. Днес ще представим идеите на гръцкото правителство в тази насока. Целта е да заменим скъпоструващото разногласие с ефективен консенсус.

Атина отказва да приеме условията на кредиторите, като твърди, че те отново я принуждават да съкращава държавни разходи, противно на предизборните обещания на управляващата партия СИРИЗА за край на мерките за икономии. Сред ключовите спорни теми е и реформа на гръцката пенсионна система.

Без размразяване на помощта от европейските правителства Гърция няма да може да плати дължима вноска от 1,6 милиарда евро към МВФ на 30-и юни, което може да доведе до отлив на капитали от страната, срив на банковата система и принудително изоставяне на еврото като валута.

Днес директорът на МВФ Кристин Лагард предупреди, че Гърция няма да получи гратисен период за изплащане на дължимите средства към Фонда. Пред репортери в Люксембург Лагард подчерта: 

Няма да има отлагане от месец или два. Заемът трябва да се плати на 30-и юни.

Кризисен план за Гърция вече се обсъжда, призна ресорният еврокомисар Валдис Домбровскис:

Страните - членки разбираемо са изнервени, защото в края на юни изтича спасителната програма и се обсъждат някои недотам благоприятни сценарии. Това, разбира се, не е нашата цел.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!