Страните членки на Г-7 отхвърлиха призивите на Великобритания за по-всеобхватни санкции срещу Русия и Сирия. Британският външен министър Борис Джонсън обаче не смята това за поражение, защото има консенсус, че Башар Асад трябва да отстъпи властта.
Британският външен министър Борис Джонсън не успя да събере необходимата подкрепа за налагане на нови санции срещу Русия и Сирия на срещата в италианския град Лука. Колегите му от Германия и Франция бяха сред тези, които не одобриха идеята му за забрана върху пътуванията и замразяване на сметки, което, според Борис Джонсън, би навредило на режима на Башар Асад и отслабило подкрепата на Русия за сирийския президент. Британски източник посочи, че предвижданите сакнции все пак са останали на масата и могат да бъдат активирани при твърди доказателства за вина за използването на химически оръжия от сирийския режим и предполагаемата руска намеса.
След края на разговорите Борис Джонсън коментира, че далеч не е съгласен с твърдението, че Западът за пореден път се проваля в Сирия.
Напротив, случилото се през последната седмица говори друго. Министърът на външните работи на Саудитска Арабия, който изрази мнението на мнозина, каза, че Америка се завръща, благодарим на Бога, че отново имаме силно американско ръководство. И той имаше предвид именно това, че след като 5 години американците не направиха нищо, сега реагираха решително със сила на използването на химическо оръжие от сирийските власти. Аз няма да претендирам, че ще бъде лесно, но предложенията, с които американският държавен секретар Рекс Тилърсън отива в Москва, дават шанс на Русия да реши дали да продължава да поддържа режима на Башар Асад, или да сътрудничи за решаването на криза, каза британският първи дипломат.
Борис Джонсън е на мнение, че дните на господството на фамилията Асад в Сирия са преброени и че има пълен консенсус сред западните съюзници, че режимът на Башар Асад трябва да предаде властта. Що се отнася конкретно до Русия, той отново посочи, че Владимир Путин е имал прекрасна възможност да оттегли подкрепата си за Башар Асад след използването на химическо оръжие, защото, според него, с това си действие Асад е предал приятелите си, които го закрепиха на власт.