Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Виенският валс е в Списъка на ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство

БНР Новини

В много страни по света на 1 януари семейства и приятели сядат пред телевизорите, за да се насладят на Новогодишния концерт, излъчван от зала „Музикферайн“. Всеки диригент обича да показва личен стил, но какъвто и да е изборът му, не забравя, че това е Виена и не може без валс! Още в първите 3 месеца на годината в австрийската столица се организират над 300 бала! През този февруари се навършват и 151 години от първото изпълнение на сцена на произведението на Йохан Щраус-син „На хубавия син Дунав“ във Виена. Виенският валс се е превърнал в неизменна част от австрийската култура. С думите "Всичко е валс" се откриват виенските балове! Друга неотменна традиция е всяка сватба да започва с валс на булката. И в София, на 17-ти февруари, ще се проведе традиционният Виенски бал. Където и да е човек по света, думата „бал“ поражда усещане за приказна феерия.  
Ако „надникнем“ в миналото на Стария континент, ще открием интересни корени и любопитно развитие на танца в Германия, Франция, Италия, Великобритания, Норвегия, Полша… В някои страни партньорите пристъпват, почти крачейки, в други се въртят вихрено. Раз-два триии! Раз-два триии!...Кавалерът придържа дамата за талията. Дясната ръка на дамата е върху неговото рамо. А с лявата ръка тя повдига полите на роклята, да не я настъпи партньорът… Близостта между двамата е толкова греховна в очите на хлевоустите и бдящите за строгите норми, че даже в един период Виенският валс е обявен от някои за… неморален танц. Нищо, че подскачат и се въртят даже знатни особи. До наше време е достигнала картина, на която е изобразена танцуващата Кралица Елизабет I, точно когато е повдигната от графа на Ланкастър.
Владетели, исторически обстоятелства и поколения се сменят, удоволствието от валса остава. Днес той е харесван по целия свят. Включен е като задължителен в танцовите първенства, при размер на музиката от около 180 удара в минута, с конкретен регламент за изпълняваните фигури, като Change Steps, Passing Changes, Hesitations, Hovers, Contra Check, Natural и Reverse Turns.
Как от средите на дворцовия етикет Виенският валс става достъпен за широките народни маси? Кой дава идеята за включването на Виенския валс в Списъка на ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство? – Чуйте интервюто с Храбра Маринова от Бюрото за международни връзки на Община Виена.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!