Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

Областната болница в Силистра трудно успява да се справи с финансовите си нужди

Фотографија: община Силистра

Покрай тежката катастрофа край Своге за пореден път си дадохме сметка колко е важно да имаме добре работеща здравна система и медицински екипи, които да реагират бързо и адекватно в такива случаи. Факт е обаче, че има райони на страната, които са далеч от столицата и при подобни големи трагедии се разчита основно на 1 болница. Такъв район е Силистра, където Областната болница трудно успява да се справи с всичките си финансови нужди, предвид особеностите на финансирането на лечебните заведения у нас. На този етап болницата има належаща нужда от средства за ремонт на психиатричното заведение, както и от система от мерки за задържане на младите специалисти.

Областната болница в Силистра обслужва населението на 7 общини. В 2 от тях - Тутракан и Дулово има общински болници, но по-тежките случаи се поемат от силистренската многопрофилна болница. Тя обаче се помещава в няколко сгради, строени в началото на миналия век, чиято поддръжка изисква много средства. Парите за ремонти не достигат, а с годините проблемите се трупат, разказва директорът на болницата - д-р Даниела Костадинова:

"Многократно съм заявявала, че материалната база в Силистра е в много недобро състояние тъй ккато сградният фонд е много стар и не е пригоден за болнично заведение и изисква изключително много аварийни ремонти."

Неотложна нужда от ремонт има психиатричното отделение на болницата, чийто покрив е в окаяно състояние:

"Единственото отделение в областта, което лекува всички пациенти с психични заболявания, което изисква много голяма спешност, специални условия на лечение и покривът е в много лошо състояние вече от няколко години. Ние правим някакви такива частични дейности съобразно нашите финансови възможности, които не решават основния проблем. И сега до началото на зимния сезон вече нещата са много спешни и трябва да бъде оправен."

За ремонта на покрива са необходими 40 000 лева. Ръководството на болницата се е обърнало за помощ към 7-те силистренски общини, които са акционери с общо около 27% от акциите на дружеството.

"Досега, в случаите, когато сме получавали капиталови средства, винаги са били от МЗ като основен акционер и винаги ни е било подчертавано, че трябва да участват и другите собственици,трябва да имат грижа за своята собственост, то е така и по закон. Сега сме поставили срок и сме помолили до 7 септември да ни отговорят дали тези общини ще поемат разходите, като те са разпределени - най-голямата сума е за община Силистра - 8 800 лева, от там нататък са за останалите общини съответно 6 000, 5 000 и т.н. съобразно процентите участие. Така че разчитаме много на тяхното отговорно отношение към тяхната собственост."

Твърдите бюджети на болниците задълбочават финансовия недостиг, особено през летните месеци, подчерта д-р Костадинова:

"Юли и август отминаха, това са летни месеци, когато нашият бюджет от касата е по-малък, а юли и август бяха много тежки месеци. Болницата е пълна, тежки случаи, имаше катастрофи, имаше много пострадали - остри коронарни и инсулти във връзка с жегите, т.е. ние имахме много пациенти и съответно дейност много над лимита, която категорично ни е казано, че няма да бъде платена."

Надеждите сега са в новото ръководство на Здравната каса и неговите идеи за финансиране на болниците:

"Защото е абсолютен нонсенс и абсурд, който обаче за съжаление е факт, ние да не можем да връщаме спешни пациенти и да ги лекуваме, а категорично да ни е казано, че този лимит, рамка, бюджет, както и да го наречем то е едно и също, тази сума няма да ни бъде платена и всичко остава за наша сметка, което естествено води до трупане на просрочени задължения."

Сериозен е и проблемът с кадрите, припомня Даниела Костадинова. За това от ръководството на силистренската  болница лансират идея за създаване на фонд "Здраве", който да подпомага финансово младите лекари - специализанти. Те получават около 900 лева заплата, недостатъчен доход, за да останат в малкия град:

"В момента имаме 13 специализанти и нашата идея е да се осигури стипендия на тези, които имат желание да останат в Силистра след придобиване на специалност включително и пътни разходи, защото някой от тях не са от града и съответно ползват квартири. Защото се получава така, че дори и малкото млади специалисти, които идват в Силистра, след придобиване на специалност, отиват или в по-голям град, или в чужбина."

От 116-те лекари в болницата повече от 20 са в пенсионна възраст, а дефицитът на кадри се превръща в непреодолим проблем.

"Толкова са малко младите хора, които идват, толкова са много колегите, които се пенсионират и се разболяват, защото възрастовата граница вече стана много голяма, че равновесието определено се нарушава. Това, което би трябвало да се отчете и от Министерство, и от Каса когато се разпределят бюджетите, но което никога не се отчита, е дали в този град и в тази област има алтернатива. В Силистра такава алтернатива няма. Ако не дай си боже стане някаква спешна ситуация, бедствие, катастрофа или нещо друго, можем ли всички тези пострадали да бъдат водени до Русе, до Варна на 120-150 км, това е абсолютно немислимо. И когато за съжаление в България се случи нещо такова започваме изведнъж да отчитаме всички такива слабости. Силистренската болница е основно стратегическо лечебно заведение в цялата област и това трябва да се отчете, само че никой не чува, когато казваме че бюджетът ни трябва да е по-голям, защото хората няма как да бъдат изпратени по спешност когато трябва да търгнат за Варна или за Русе."

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!