Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Змийското мляко - правила за събиране и опазване

Змийското мляко е многогодишно тревисто лечебно растение. Расте навсякъде – близо до огради, оврази, бреговете на реки, където почвата е влажна, по каменливи, гористи и сенчести терени в цяла България.

В различни региони на страната змийското мляко e познато като жълтеникава трева, лястовича трева, посекливче, пършеливче, кукувиче мляко, брадавично цвете и др.

Богато е на  алкалоиди, витамин С, каротин, органични киселини, сапунини, флавоноиди, горчиви вещества. Трябва да се знае, че билката е отровна, особено ако се използва неправилно и в големи дози.

Добива се и за стопански цели и  за лично ползване, като билка в домашната аптека. Статистическите данни доказват стопанското значение на змийското мляко. През 2007-ма година например  в страна са добити 18  400 кг. суха билка от стрък  змийско мляко, но има  и години, примерно 2002г.,  когато количествата суха билка  от змийско мляко са достигали 37 тона. 

Змийското мляко може много лесно да бъде разпознато , защото  единственото то отделя жълто – оранжев млечен сок при счупване, на която и да е от надземните му части. Растението започва развитието си през април и цъфти през цялото лято чак  до септември.

…………………………

България е една от страните в Европа с уникална и съхранена дива природа и с най-голямо богатство на лечебни растения, но те са подложени на  голям брой заплахи от различен характер. Билкосъбирането като  стопанска дейност може да повлияе върху разпространението на лечебните растения, ето защо е важно да се прилагат добри практики при събирането на билките.

Хората, които берат билки трябва да са информирани за значението на лечебните растения като национално богатство и необходимостта от опазването им и  най- вече да спазват  едно от основните правила: ”Взема се  толкова колкото е нужно, с останалото да  се даде  възможност за естествено възстановяване на находищата на лечебните растения.“

Най- ревностните пазители на лечебните растения са хората, заинтересувани  от добиването на този ценен природен ресурс.

Те трябва да се поощряват, но и да се обучават правилно да разпознават билките и правилно да ги събират.

Интересите на билкосъбирачите съвпадат с изискванията за защита на природата. За да бъде добита билка с високо качество при процесите на събиране, сушене, рязане, опаковане  и транспортиране на всяка билка, трябва да се спазват определени стандарти. Това от своя страна гарантира по- добра цена при реализацията на билката, осигурява доходи и поминък на хората, занимаващи се  с тази дейност.

За повече информация посетете сайта на Фондация "Информация и природозащита" www.susherbsbg.eu"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Димо Димов

36 нови случая на коронавирус

36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...

публикувано на 23.05.20 в 09:32

Почти 24 млрд. лв. са постъпленията в НАП за 2019 г.

Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..

публикувано на 11.01.20 в 12:13
Бюро по труда Кърджали,

До 3,7 процента се е понижила безработицата през ноември 2019 г.

Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat.  По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..

публикувано на 11.01.20 в 11:09

Гърция затваря границата с България за камиони заради лошото времето

Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..

публикувано на 05.01.20 в 13:09

Ученици от средни и професионални училища могат да се включат в образователната програма на ЕП

Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..

публикувано на 08.09.17 в 16:16

Филмът „Лековитото злато на България“

Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..

публикувано на 07.06.16 в 11:32

Златна пръчица

Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или  жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..

публикувано на 07.06.16 в 11:24

Култивиране на горски слез

Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..

публикувано на 07.06.16 в 11:21

Корени от глухарче: как е правилно да се събират, за да се опазят находищата в природата

Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..

публикувано на 07.06.16 в 11:09

От къде да черпим познания за лечебните растения

От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..

публикувано на 02.06.16 в 18:01