Историята разказва, че чумната епидемия в началото на XVII век унищожава масово населението на старото село Голямо Суванли, близо до Ивайловград и принуждава останалите живи да се преместят на десния бряг по течението на р. Бяла река. Поради гористия терен, по-малка част от тях се заселват на високото бърдо и така се основава ново село с две махали, които по-късно се оформят в две села - Горно и Долно Суванли. От 1934 година името на селото става Долно Луково.
В началото на 1806 година от дарения, направени от местното население в с. Долно Луково е построен първият храм, наречен "Св.Св. Константин и Елена".
До 1850 година храмът обслужва и двете махали. Дървеното клепало, окачено на един от високите дъбове до храма, възвестявало миряните за молитва. Сега клепалото липсва, но на мястото си стои дънерът на дървото, на което е било окачено то. Любопитно е, че същата година горносуванлийци строят собствена черква, наречена "Св. Архангел Михаил", която можете да видите на самия център на селото.
Църквата "Св. Св. Константин и Елена" е обявена за архитектурен паметник, а от 1974 година е художествен паметник на културата. Тя е една от малкото, която е имала аязмо в олтара си, рядко срещан е и фактът, че в нея има две отделения за миряните - мъжко и женско.
И до днес са запазени прекрасните гравюри на иконостаса, както и уникалните рисунки на местни художници, изобразяващи сцени от Страшния съд, нарисувани направо по глинената мазилка на стените.
Един съвет от екипа ни, който посети църквата - когато тръгнете към селото, първо се отбийте до Туристическия иннформационен център в Ивайловград, за да ви свържат с кметския наместник Христина Кюпекчиева, защото само тя държи ключа за църквата. А като пристигнете, най-младият от групата ще има честта да отключи вратата на църквата. Пред микрофона на Мария Стефанова сладкодумната дама влиза в ролята и на екскурзовод. От разказа на г-жа Кюпекчиева ще разберете как е името на заралийката, която пише историята на селото и какви тайни крие старата църква в с. Долно Луково.
Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..
Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с премиерни за страната представления. Тази вечер от 19 часа Държавна опера Пловдив ще представи "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт. Това е последната,..
От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..
Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..
Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..
Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..
Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град. Затова тематиката и..
„Среща на изкуствата с усмивка“ предлага Държавна Опера Стара Загора тази вечер, в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта. Съпътстващото фестивално..
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net