Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бабини зъби - лечебното растение, от което всички печелят

България се нарежда на първо място в Европа и на едно от  първите места в света по износ на суровини от лечебни растения. Годишно у нас се събират 17 хиляди тона билки, 90 процента от които се изнасят в чужбина като суровина. Страната ни губи огромни финансови средства и многобройни работни места  като изнася билките под формата на суровини,  вместо да ги преработва на място и да придобива печалбата.

Има обаче едно лечебно растение, много разпространено у нас, което е ценен ресурс за  български лечебен препарат,произвеждан  в страната ни. По този начин използването на билката  носи висока добавена стойност , а печалбата от нея остава в България.

Това е Tribulus terrestris или познатото още в народното медицина лечебно растение бабини зъби - едно от често срещаните в Южна България. Името му идва  от интересния външен вид с остри малки шипове върху плода и окосмени стръкове и листа.  Наричано е още бабици,бодланка,иглици,гъскини зъби. Това е едногодишно тревисто растение,цъфти с единични цветове,среща се  по пясъкливи каменисти места, край пътища по южни склонове, расте и  като плевел  в някои окопни култури. Трибулус терестрис притежава цял комплекс от биоактивни растителни вещества,които имат лечебни свойства. Богато е съдържанието му на сапонини, най-важният от които е протодиоксинът, но също белтъчини, феноли и големи количества витамин С.

Само българският Tribulus terrestris подобрява сексуалната функция и хормоналния баланс, тъй като съдържа най-висок процент активно вещество. Именно на тази основа наши учени направиха ценна разработка, благодарение на която българската фармацевтика произвежда търсене и ценен не само в страната ни лечебен препарат.

Лечебна е наземната част на растението, стръкът бабини зъби, който трябва да се събира по време на цъфтеж. Най -добре е това да става през юли, август и септември, когато растението като започва фазата на цъфтеж. Подпомага  не само общото укрепване на организма, но и се използва  и  при простудни и инфекциозни заболявания, поддържа хормоналния баланс.

Важно е да отбележим  също така,  че виреещото  на територията на българия лечебно растение бабини зъби съдържа два пъти по-висок протодиоксин в сравнение в растенията в далечния изток и  Южна Азия. Затова и търсенето му и у нас и за износ е голямо. Средно годишно преработката в България  достига 100-150 тона, цената зависи от добивите и качеството на събраното растение. Тази година  то съдържа в по-голяма степен сапунини, затова  и изкупната цена за кг бабини зъби е по-висока от обикновеното –от около 80 стотинки обикновено, тя е  достигнала 2лв за кг.

Много е важно  събирачите и ползвателите на тази билка да оставят растения, които да образуват плодове и семена  за следващата година. Ако се събират всички растения ще унищожим самото находище, затова при събирането на надземни части, на стрък, особено при едногодишни растение като бабини зъби, не трябва да се събира повече от 60 процента на от място.

За доброто качество и богатото съдържание на полезните съставки в бабини зъби от значение е, разбира се, и начинът на събиране и съхраняване. Растението трябва да се бере само от чисти места, далеч от пътища  и ж.п релси. Да се съхранява в  чисти помещения с температура 20-25 градуса. През първите един-два дена на сушенето  стръковете трябва да се обръщат в зависимост от времето. От около 4 кг  свеж стрък се получава 1 кг сух.

В Южните райнони на България - Хасковско, Пловдивско, Пазарджишко , а също и по черноморието  има много  богати на билката бабини зъби находища. Събирането й не изисква особени усилия, защото расте в равнинни или хълмисти лесно достъпни места на височина от 0 до 800 метра. Самата беритба  може да продължи  сравнително дълъг  период-три месеца-от юли до септември. А събирането на билката дава възможност за добър  поминък и доходи на немалко хора. Защото  активното използване  на лечебното растение във  фармацевтичната промишленост осигурява и надежден  пазар за изкупуването й. Билката бабини зъби е позната още в древността  като средство за укрепване на физическата активност.

Освен за нуждите на фармацията, билката бабини зъби може да се използва и като хранителна добавка, както и за приготвянето на билков чай, който има благоприятно въздействие при безсъние и преумора. Това осигурява  и добавена стойност на ценната суровина, предимство от което могат да се възползват още български фирми и предприемачи.

За повече информация посетете сайта на Фондация "Информация и природозащита" www.susherbsbg.eu".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Димо Димов

36 нови случая на коронавирус

36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...

публикувано на 23.05.20 в 09:32

Почти 24 млрд. лв. са постъпленията в НАП за 2019 г.

Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..

публикувано на 11.01.20 в 12:13
Бюро по труда Кърджали,

До 3,7 процента се е понижила безработицата през ноември 2019 г.

Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat.  По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..

публикувано на 11.01.20 в 11:09

Гърция затваря границата с България за камиони заради лошото времето

Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..

публикувано на 05.01.20 в 13:09

Ученици от средни и професионални училища могат да се включат в образователната програма на ЕП

Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..

публикувано на 08.09.17 в 16:16

Филмът „Лековитото злато на България“

Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..

публикувано на 07.06.16 в 11:32

Златна пръчица

Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или  жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..

публикувано на 07.06.16 в 11:24

Култивиране на горски слез

Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..

публикувано на 07.06.16 в 11:21

Корени от глухарче: как е правилно да се събират, за да се опазят находищата в природата

Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..

публикувано на 07.06.16 в 11:09

От къде да черпим познания за лечебните растения

От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..

публикувано на 02.06.16 в 18:01