Тя е разпространена буквално навсякъде в изобилие. Когато в края на лятото и началото на есента излезете от града, със сигурност ще срещнете бодливите храсти, обсипани с малки елипсовидни оранжево - червени плодчета. Шипката расте повсеместно из храсталаци и редки гори, край реките, по тревисти склонове и синори, в равнините и планините до 2000 м надморска височина.
На пръв поглед толкова обикновени, шипковите плодове представляват един своеобразен склад за витамини, минерали, ценни микроелементи и други биологично-активни вещества.
Те нямат аналог в растителния свят, по съдържанието на витамин С. Със съдържание от 2 г витамин С в 100 г, шипковите плодове превъзхождат 2 пъти лимоните. Пектинът в тях е 3 пъти повече отколкото в ябълките, а бета-каротинът – 2 пъти повече отколкото в морковите. Шипковите плодове се използват широко в народната и съвременната медицина, шипковият чай и сиропи са сред най-популярните имуноукрепващи средства; в хранително-вкусовата промишленост – за производството на шипков мармалад, желета и напитки, а семената, от които се извлича масло, имат широко приложение в козметиката.
Всички тези факти нареждат плодовете на шипката сред най-събираните, използвани и изнасяни билки в страната ни. Заедно с липата, лайката и копривата, тя заема първите места. За периода 2001 - 2005 година средно са изнасяни милион и осемдесет хиляди килограма.
Шипковите храсти са обект на голям интерес за стотици хиляди хора, които изкарват прехраната си или си осигуряват допълнителни доходи със събиране на билки. Често този интерес е съчетан с много рискове за естествените находища на шипка.
Проблем номер едно е събирането на зелена шипка.
Известно е, че зелените плодове нямат същата стойност както узрелите. Най-голямо е съдържанието на витамин С в шипката, когато плодовете са ярко червени и твърди.
Опазването в природата на ценните шипкови растения не би било възможно без подкрепата на местните общности; събирачи на лечебни растения и билкозаготвители от района, които имат най-голяма полза да опазват тези важни за препитанието им растения в природата.
За повече информация посетете сайта на Фондация "Информация и природозащита" www.susherbsbg.eu"36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...
Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..
Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat. По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..
Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..
Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..
Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..
Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..
Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..
Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..
От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net