Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Киселицата - лековитото дърво

Дребни като орех, кисели като оцет – такива са плодовете на киселицата, която понякога наричат и с името дива ябълка. И наистина  киселицата е родоначалникът на някои от сортовете питомни ябълки. Никой не може да каже обаче кои народи за пръв път са започнали да отглеждат киселицата и са я превърнали в питомно плодно дърво. Предполага се, че това е станало преди хилядолетия в някоя азиатска страна, откъдето ябълката е била пренесена и в Европа. Киселицата ще срещнете и в равнините, и в предпланините, и в ниските части на планините - до 1000 м надморска височина. Най-често ще я видите да расте по влажни места из широколистните гори и храсталаци, по бреговете на реките. Киселицата е листопадно, плодно дърво, което на височина стига докъм десетина метра. 
Плодовете съдържат дъбилни вещества, целулоза, пектин, калиеви, калциеви, магнезиеви, фосфорни и железни соли, органични киселини, йодни съединения и др. Богата е на витамините С, В1, В2, РР, провитамин А. В народната медицина дивата ябълка основно  се свързва с пречистването на организма.

Плодовете на киселицата се ползват с успех при депресия, раздразнителност, за отслабване, при високо кръвно налягане, малокръвие, захарен диабет. При треска и грип понижават температурата, а запазени, плодовете и  са особено полезни при пролетен недостиг на витамини.

Дивата ябълка като лековита билка се използва като суровина за получаване на диетични и укрепителни лекарствени средства. Голямо приложение намира при производството на пектин. Плодовете могат да се използват също и за получаване на плодово вино, ракия, сок, желета, мармелади, концентрати и др.Берат се при пълна зрелост в периода  от септември до края на м. октомври. Тогава те са най-качествени и с най- голямо съдържание на биологично активни вещества.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Димо Димов

36 нови случая на коронавирус

36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...

публикувано на 23.05.20 в 09:32

Почти 24 млрд. лв. са постъпленията в НАП за 2019 г.

Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..

публикувано на 11.01.20 в 12:13
Бюро по труда Кърджали,

До 3,7 процента се е понижила безработицата през ноември 2019 г.

Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat.  По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..

публикувано на 11.01.20 в 11:09

Гърция затваря границата с България за камиони заради лошото времето

Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..

публикувано на 05.01.20 в 13:09

Ученици от средни и професионални училища могат да се включат в образователната програма на ЕП

Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..

публикувано на 08.09.17 в 16:16

Филмът „Лековитото злато на България“

Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..

публикувано на 07.06.16 в 11:32

Златна пръчица

Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или  жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..

публикувано на 07.06.16 в 11:24

Култивиране на горски слез

Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..

публикувано на 07.06.16 в 11:21

Корени от глухарче: как е правилно да се събират, за да се опазят находищата в природата

Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..

публикувано на 07.06.16 в 11:09

От къде да черпим познания за лечебните растения

От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..

публикувано на 02.06.16 в 18:01