Не всяка кърлежова инфекция се лекува по антибиотичен път, предупреждава инфекционистът на Болница „Тракия“ д-р Валентина Цанева. Лятото е време за почивка и разходки сред природата, но и интензивен период за размножаванена кърлежите. Затова след всяка разходка „на зелено“ трябва да огледжаме внимателно тялото си за ухапване от кърлеж, казва , д-р Цанева. Кърлежите, които се срещат по нашите земи, пренасят най-често няколко вида инфекции: лаймска болест, марсилска треска, кримска хеморогична треска, ку-треска и кърлежов енцефалит. Най-често ухапаните развиват лаймска болест. Случаите от лаймска болест в страната за миналата година са 263. От началото на 2017 г. до днес са 190. Регистрираните случаи на марсилска треска са 192, на ку-треска 18, а на кримска хеморогична треска – 4 . Тази година има един регистриран случай на кърлежовия енцефалит .
Не е задължително да откриете кърлеж, впит в кожата , за да се развие заболяване. Ухапванията от по-малките форми на кърлежа - ларви и нимфи, остават незабелязани и хората не разбират защо се е зачервила кожата им. Дали има данни за инфекция ще прецени най-добре лекар инфекционист.
Лаймската болест протича на няколко етапа и може да продължи с години. Когато инфекцията се диагностицира в ранната фаза на заболяването – до 1-2 месеца от ухапването, тя се лекува напълно с антибиотици, задължително изписани от лекар. Инфекцията се проявява с типично зачервяване на мястото на ухапването, увеличени лимфни възли в тази зона, както и с фебрилитет.
Ако не се лекува в ранната фаза, инфекцията може да предизвика също усложнения в сърдечно-съдовата система, да засегне ставите, очите, нервната система.
В последната си фаза обаче лаймската болест може да доведе до смъртен изход.
Марсилската треска е на второ място по разпространение у нас. Тя протича с висока температура, специфичен пъпчив обрив по цялото тяло, включително по дланите и ходилата. Типичен симптом е появата на черно петно на мястото на ухапването. Характерно за марсилската треска е разпространението и чрез „кучешки“ кърлежи. Затова от нея най-често боледуват хора, които са чистили домашните си любимци без да ползват предпазни ръкавици, изстисквали са кърлежите и т.н. Марсилската треска предизвиква възпаление на малките кръвоносни съдове и затова пациенти, които страдат от предшестваща увреда на тези съдове, може да развият животозастрашаващи усложнения. В повечето случаи заболяването завършва с оздравяване. Лечението, както и при лаймската болест, също е с антибиотик, но от съвсем друга група. За разлика от тези две инфекции, кримската хеморогична треска и кърлежовия енцефалит изобщо не се влияят от антибиотично лечение. Затова самолечението и „профилактичното“ приемане на антибиотици при всяко ухапване от кърлеж е погрешно и вредно, посочва д-р Цанева.
Ку-треската е описана за първи път през 1937 г. от австралийски изследователи при работници в кланници и млекопреработвателни предприятия. Инфекциятапротича с висока температура и грипоподобни прояви.
През Спешно приемно отделение на Болница „Тракия“ – Парк често преминават пациенти, ухапани от кърлеж. Установявани са пациенти с признаци на лаймска болест, които по правило се насочват към Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Проф.Ст.Киркович“.
В неврологично отделение на Болница „Тракия“ са лекувани пациенти със симптоми на усложненията от лаймска болест.
Бързото премахване на кърлежа е важно, защото колкото по-кратко е престоял впит в кожата, толкова по-малка е вероятността да се пренесе зараза. Препоръчително е отстраняването му да стане от медицинско лице, което да извърши манипулацията стерилно и по правилен начин. Ако обаче нямате възможност да се обърнете към лекар, не правете нищо от това, което сте чували от слуховете за „лесно вадене на кърлежи“, съветва д-р Цанева. На първо място не мажете кърлежа – нито с мазен крем, масло или мас, нито с ракия, спирт или друго високоалкохолно вещество. Всяко подобно действие може да накара кърлежа да отдели повече секрети, които да се окажат заразни. Неправилно е и да въртите кърлежа в посока или обратна на часовниковата стрелка. Правилно е първо да дезинфекцирате мястото и пинсетата, с която ще вадите кърлежа, както и да сложите ръкавици. След това бавно и внимателно започвате да издърпвате кърлежа право навън, като внимавате да не се откъсне част от него. Изгорете го или го изхвърлете в тоалетната. Изхвърлете и ръкавиците без да докосвате кожата си, особено в областта на очите.
Д-р Цанева препоръчва още, когато се разхождате сред треви и храсти, да ползвате репеленти и да носите дрехи, покриващи крайниците. Така най-добре ще се опазите от нежелано ухапване от кърлеж.
Добрите практики, които Община Стара Загора вече реализира в съвместния си проект с УНИЦЕФ за социалната адаптация и образователната подкрепа на семейства от Украйна и непридружени деца бежанци, бяха представени днес в София от зам.-кмета Павлина..
130 противоградови ракети е използвала Регионалната дирекция „Борба с градушките“ в Старозагорска област срещу супер клетката на 24 май, в резултат на която върху няколко старозагорски села се изсипа градушка. Това обяви директорът на полигона в..
Над една трета от пълнолетните българи не планират или нямат възможност да почиват това лято . Това показват данните от ново изследване на социологическата агенция „Мяра“, проведено в средата на май. Според Яница Петкова от екипа на..
Общинската администрация трябва да изготви предложение за преобразуване на Комплексния онкологичен център в Стара Загора чрез обединение с Университетската болница „Проф. Стоян Киркович“. Това решиха на съвместно заседание общинските съветници от..
За 18-а поредна година в рамките на Празниците на розата Казанлък ще е домакин на националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“. Фолклорното празненство е по традиция в съботния ден. То ще започне на 31 май от 16 часа, а пъстрите хора на..
Хасковска област е на първо място по издадени еднодневни трудови договори, съобщи директорът на Инспекцията по труда Кирчо Кирев. Общо 18 272 такива образци са издадени от началото на годината до края на април. Наетите с еднодневни трудови..
Екип от отдел „Туризъм“ към Община Стара Загора участва в международно обучение в Италия, организирано от Тракийски туристически район по програма Erasmus+ . Темата на проекта е „Повишаване на компетенциите на експерти туристическа информация“. Това..
16 на брой са актовете за установяване на административно нарушение, издадени от съвместните проверяващи екипи на Звено „Инспекторат“ и група „Общинска полиция“ към Община Стара Загора. Наложените глоби са за периода от 19-ти до 26-ти май 2025 г...
С тържествено посрещане на училищното знаме и вълнуващо изпълнение на стихотворението „Тихият пролетен дъжд“ от Николай Лилиев започна концерт-спектакълът по повод 50-годишнината на Единадесето основно училище в Стара Загора. Сцената оживя с духа на..
Първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в тополовградското село Орлов дол в област Хасково, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните. Заболяването е установено в лично стопанство с 11 овце, след..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net