Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Столичaни искат миене на улиците и безплатен транспорт за чист въздух, информира СЕГА. 86 % от хората в София смятат, че има проблем с качеството на въздуха в столицата, 6% отговарят, че няма, а останалите не могат да отговорят. Това сочи проучване на "Алфа рисърч", поръчано от Столичната община относно нагласите на хората към мерките за подобряване чистотата на атмосферния въздух в града. Извадката от него е представителна и се базира на 800 интервюта, взети в периода от 15 до 21 януари.

В социологическото проучване са включени основно предложенията за оперативните мерки, които общината следва да предприеме в дните с превишения над 200 микрограма на куб.м. В топ 3 на мерките, които гражданите са склонни да подкрепят (93% от тях), попадат по-честото миене на улиците, осигуряването на безплатен градски транспорт в дните с високо замърсяване (92%) и въвеждането на "зелен" билет на цена от 1 лв. за цял ден пътуване в градския транспорт. Безплатното паркиране в буферните паркинги срещу билет за ползване на градския транспорт също среща голяма подкрепа - 87 на сто от анкетираните. Повече от половината запитани (60%) отговарят, че е добра идея забраната за навлизане на автомобили в центъра в дните с високо замърсяване.

Виж повече

13 инвалиди дебнат за едно паркомясто в София, е водещата тема в МОНИТОР. По 13 инвалиди се борят за едно място в платените зони за паркиране в София. В момента в столицата са валидни 14 343 карти за преференциално паркиране, а специално обозначените места за инвалиди са 1060, сочи справка на Центъра за градска мобилност. В същото време се увеличава броят на издаваните инвалидни карти. През 2016 г. от ЦГМ са издали 5594 документа за паркиране, а през 2017 г. - 6123.Броят на шофьорите, които спират на места за инвалиди, без да имат право, също отчита ръст. През 2016 г. 2506 коли са били принудително преместени, защото са паркирани на места за хора с увреждания, а през миналата година спипаните нарушители са били 2603.

Виж повече

"Булатом" настоява държавата да построи АЕЦ "Белене", съобщава СЕГА. България може сама да построи АЕЦ "Белене". Това показва нов анализ на международен екип от експерти, направен по поръка на "Булатом". Според доклада проектът е по силите на държавата, защото годишните разходи за неговата реализация са "само" около 2 млрд. евро. Участието на държавата до момента напълно се изключваше от управляващите, които нееднократно заявиха, че Втора атомна е възможна, но само при определени условия. Това потвърди и докладът на БАН, публикуван в резюме в началото на годината. Анализът на "Булатом" разглежда четири варианта за Втора атомна - да се строи от държавата, от частни инвеститори, смесено или изобщо да не се строи. Ликвидирането на проекта и превръщането на оборудването в скрап ще донесе загуба от около 1.5 млрд. долара, което означава пълна загуба за държавата на всички направени разходи досега, отчитат експертите.

Виж повече

България се върна в топ 50 на най-иновативните икономики, след като миналата година изпадна от списъка, четем в ТРУД. През 2018 г. страната ни заема 41-то място – изкачване с една позиция от последния път, в който сме присъствали в индекса (2016 г.). Оценката за всяка държава е изготвена на базата на седем критерия, включително разходи за научноизследователска дейност. Най-добре страната ни се представя в сферата на добавената стойност на производството, където сме 34-ти. Най-ниска позиция имаме при патентната дейност, където сме на 48-мо място. Южна Корея е на първо място в класацията за 5-та поредна година. Второто място отново е за Швеция. Челната тройка допълва Сингапур, който изпреварва Германия, Швейцария и Финландия благодарение на добрите резултати в образованието, което включва дела на нови работещи висшисти с научно и инженерно образование.

Виж повече

"Цирк Де Ла Люлин” създава академия, научаваме от СЕГА. Организацията има професионални изяви в повече от 11 държави. Тв зрителите си спомнят участието им като полуфиналисти в петия юбилеен сезон на шоуто "България търси талант". Първото издание на Академията ще се проведе през февруари и март в София. В него могат да се включат начинаещи и напреднали, малки и големи - от 7 до 50-годишни. Записалите се ще получат възможност да придобият способности в области като дуетна акробатика и поддръжки, въздушна акробатика, жонглиране, визуална манипулация, пой, стаф и огнени предмети, магия, съвременен и класически танц, балет, стречинг и други.

Виж повече

Всички музикални редактори на БНР номинирани за Голямата награда “Сирак Скитник”, извежда в заглавие 24 ЧАСА. С церемония в Първо студио радиото празнува 83-ия си рожден ден Обновен новинарски сайт, достъп до звуковото съдържание на архивите на БНР и онлайн платформа, в която може да се слуша излизащото в ефир непосредствено след като бъде излъчено. Празникът ще мине с церемония в Първо студио, на която ще бъдат връчени наградите “Сирак Скитник”. Номинациите са четири. Николай Захариев и Бояна Андреева е тандемът от програма “Хоризонт”, който предлага на слушателите качествена музика, задълбочени теми и разговори със световноизвестни български и чуждестранни изпълнители. Георги Василски е автор и водещ в “Христо Ботев”, а също е бил и директор на програмата, кореспондент на БНР в Румъния и Молдова, ангажиран с българските общности там. Номинация за Голямата награда “Сирак Скитник” получи посмъртно дългогодишният звукорежисьор и музикален консултант Мирослав Иванов Данев. Той е работил с най-известните български композитори и изпълнители, както и с гостуващи чуждестранни музиканти. Последната номинация е за всички музикални редактори на БНР заради натиска, на който удържаха в началото на миналата година. Тогава “Музикаутор” забрани в ефира на обществената медия да звучи каквато и да било музика от репертоара на сдружението. Така за предаванията си редакторите в радиото трябваше да проверяват абсолютно всяка мелодия, която ще прозвучи.

Виж повече




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!