Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Базел – един град, три държави (Снимки)

Само два часа път по въздух ни делят от един от най-забележителните швейцарски градове. Базел е трети по големина в алпийската страна,  разположен на границата с Франция и Германия. Благоприятният климат го прави привлекателен за посещения от ранна пролет до късна есен. В непосредствена близост се намира и френската винена провинция Елзас. Туристическият маршрут „Път на виното“, създаден преди повече от половин век, привлича милиони посетители годишно от цял свят. Криволичейки между хълмове, той преминава през изби с дългогодишна история и през живописни селища. Струва си да му се посветите поне за ден, за да се насладите на ароматните бели вина, сред които и великолепните ризлинг и гевюрцтраминер.  На час път с кола от Базел, но в друга посока в подножието на Шварцвалд е уютният Фрайбург, утвърден университетски център в Германия. Полудневна екскурзия до там само може да обогати кръгозора ви. Но да се върна на темата.

Швейцария -  страна на банките, часовниците и шоколада
Да избягаме от това изтъркано клише, защото в това са ненадминати. Неотдавна обаче конфедерацията получи поредно признание за най-красив паричен знак в света. Банкнотата от 10 швейцарски франка със своя характерен златист оттенък и изобразени фини ръце на диригент заслужи приза. 
Факт е и високият стандарт на живот. И това не е изненада за никой.  Според проучване на голяма изследователска група мениджър на висока позиция взима над 200 хиляди франка годишно, а пощенски служител – около 66 хиляди франка. Сравнения между тяхната и нашата действителност не са уместни, водят до нежелано главоболие. 
Базел – една нетипична дестинация 
Туристът се шокира от цените, още кацайки на летището. Шишенце вода е 8 лева, а сандвич с прошуто или моцарела гони двайсетачка, за ролексите дума няма да отварям. Цените не са  по - различни и в заведенията в града. За това пък в супермаркетите храната е на приемливи европейски цени. Швейцария е дом на богата на вкусове кухня. А традиционният фермерски пазар пред кметството приканва ентусиасти, готови да опитат прочути местни деликатеси. Разнообразни сирена, сушени колбаси и шоколадови изкушения блазнят душата. 
Обикновено туристическите агенции у нас не предлагат тур до Базел. Но градът предлага интересни възможности за човек, който иска да се потопи в непознати бит и културата, без съпровождаща го шумна тълпа или гид, наизустил си урока от Гугъл. 
Местните боравят свободно с три езика –  основният е немски, ползват френски и английски. А вероятността да завържете непринуден разговор с тях е огромна. Те са учтиви, усмихнати и готови да упътят чужденеца във всеки един момент. 
Възрастна дама в трамвая например ме върна назад в студентските години, когато учехме, че в Базел е седалището на Банката за международни разплащания- единствена и уникална по рода си. Запознатите знаят защо! 
Свежият утринен полъх и чистата природа правят престоя още по – приятен.  Замърсяващи индустриални производства няма. В периферията на града се намират централите на две от петте най-големи фармацевтични компании в света. 
Важно е да отбележа, че при резервация в Базел от хотела предоставят карта, с която има възможност да се пътува безплатно в обществения  транспорт. Можете да се насладите и на кратко плаване с корабче по Рейн, без да плащате нито франк. Реката дели града на две, като старата му част на север се нарича Малкият Базел, а от южния бряг на реката се намира по-голямата – Gross Altstadt –лабиринт от малки улички, съхранили автентичната си архитектура и приютили безброй галерии и магазинчета за ръчно творчество. 
Освен това музейните експозиции гостоприемно отварят врати само на половин цена с въпросната карта. Имайте предвид, че Базел е популярен културен център и  дом на близо 40 музея. От тях най – посещавани са Музеят на културата и Природонаучният. Вторият е интересен и за деца, и за възрастни. Препарирани животни от цял свят впечатляват малчуганите. Там могат да бъде видени запазен и до днес скелет на отдавна изчезналата птица Додо, редки камъни, палеонтологични находки.  Интерактивни табла с полезна информация за произхода на Земята и еволюцията на видовете допринасят за образоването на младите посетители.
На няколко километра от центъра на града се намира впечатляваща сграда с разчупена геометрия, съвместен проект на прочутите архитекти Франк О. Гери и Заха Хадид. В зданието се шири Музей на дизайна, финансиран от швейцарска мебелна компания. В района се намира и най-дългият пешеходен висящ мост в света. 230-метровата конструкция над Рейн свързва Германия и Франция, а на стотина метра е швейцарската граница. Стоманеното съоръжение тежи над 1000 тона, а ширината му е пет метра.
Автор: Таня Балабанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Спектакълът "Косвени щети " ще зарадва казанлъшката публика

Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..

публикувано на 18.11.24 в 17:57

ФОБИ с премиерно заглавие за страната

Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики" и Самодивите"    са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...

публикувано на 18.11.24 в 14:26

Детски поглед през фото обектива

„Фотографията е живот за спомени. Когато снимам забравям за всичко около мен. Успокоява ме. Трудно е, но все някой ден трябва да опиташ. Снимката може да е пълна с цветове и чувство за хумор“ – тези мисли за фотографското изкуство споделиха..

публикувано на 17.11.24 в 12:39

Предизвикателството да си "Женен с три деца" ще разсмива старозагорската публика

Ако сте родител, вероятно сте усетили динамиката на живота с деца, но ако имате три деца, най-вероятно сте много добре запознати колко голямо предизвикателство е това. Повече за семейния живот от перспективата на баща ще ни представи Александър..

публикувано на 15.11.24 в 14:29

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата. С ъздателката на  “le Salon”   е  Виктория   Караабова-Стоянова.  Тя е бизнес дама, предприема ч , занимава се с медии и менторски програми. Дългогодишен член и председател на..

публикувано на 15.11.24 в 13:31

Виктория Бешлийска представя последния си роман "Нишка" пред старозагорските читатели

Виктория Бешлийска гостува в Стара Загора, за да представи новия си роман "Нишка". Срещата е по покана на библиотека "Родина" и Община Стара Загора, и ще се състои в изложбена зала "Лубор Байер", на 15.11., от 17:30 ч.  Писателката е добре позната на..

публикувано на 15.11.24 в 09:01

Стефан Иванов представя в Стара Загора книга за престъпленията на комунизма

Покана за премиера отправят днес към старозагорските любители на историческите изследвания, написани увлекателно и на достъпен език. Книгата се нарича „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“, неин автор е Стефан..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

Държавна опера – Стара Загора представи програмата на Фестивала на оперното и балетно изкуство

От 21 ноември до 4 декември 2024 година Държавна опера Стара Загора ще е домакин на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Това е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден през 1967 година като..

публикувано на 12.11.24 в 16:55

Факти и хипотези за родината на древните българи

„Прародина и религия на ранните българи. Поглед от Изток“ е новата съвместна книга на проф. Иван Танев и д-р Мариана Минкова.  В нейните страници ще намерите нови и научно обосновани хипотези за произхода на народите, които се приемат за етнически и..

публикувано на 12.11.24 в 10:10

Валентин Танев няма да е директор на театъра в Димитровград, но остава в ръководството

Актьорът и режисьор Валентин Танев, който бе назначен за временен директор на театъра в Димитровград в началото на октомври, няма да ръководи храма на Мелпомена. Той участва в създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“, което го..

публикувано на 11.11.24 в 12:55