Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Базел – един град, три държави (Снимки)

Само два часа път по въздух ни делят от един от най-забележителните швейцарски градове. Базел е трети по големина в алпийската страна,  разположен на границата с Франция и Германия. Благоприятният климат го прави привлекателен за посещения от ранна пролет до късна есен. В непосредствена близост се намира и френската винена провинция Елзас. Туристическият маршрут „Път на виното“, създаден преди повече от половин век, привлича милиони посетители годишно от цял свят. Криволичейки между хълмове, той преминава през изби с дългогодишна история и през живописни селища. Струва си да му се посветите поне за ден, за да се насладите на ароматните бели вина, сред които и великолепните ризлинг и гевюрцтраминер.  На час път с кола от Базел, но в друга посока в подножието на Шварцвалд е уютният Фрайбург, утвърден университетски център в Германия. Полудневна екскурзия до там само може да обогати кръгозора ви. Но да се върна на темата.

Швейцария -  страна на банките, часовниците и шоколада
Да избягаме от това изтъркано клише, защото в това са ненадминати. Неотдавна обаче конфедерацията получи поредно признание за най-красив паричен знак в света. Банкнотата от 10 швейцарски франка със своя характерен златист оттенък и изобразени фини ръце на диригент заслужи приза. 
Факт е и високият стандарт на живот. И това не е изненада за никой.  Според проучване на голяма изследователска група мениджър на висока позиция взима над 200 хиляди франка годишно, а пощенски служител – около 66 хиляди франка. Сравнения между тяхната и нашата действителност не са уместни, водят до нежелано главоболие. 
Базел – една нетипична дестинация 
Туристът се шокира от цените, още кацайки на летището. Шишенце вода е 8 лева, а сандвич с прошуто или моцарела гони двайсетачка, за ролексите дума няма да отварям. Цените не са  по - различни и в заведенията в града. За това пък в супермаркетите храната е на приемливи европейски цени. Швейцария е дом на богата на вкусове кухня. А традиционният фермерски пазар пред кметството приканва ентусиасти, готови да опитат прочути местни деликатеси. Разнообразни сирена, сушени колбаси и шоколадови изкушения блазнят душата. 
Обикновено туристическите агенции у нас не предлагат тур до Базел. Но градът предлага интересни възможности за човек, който иска да се потопи в непознати бит и културата, без съпровождаща го шумна тълпа или гид, наизустил си урока от Гугъл. 
Местните боравят свободно с три езика –  основният е немски, ползват френски и английски. А вероятността да завържете непринуден разговор с тях е огромна. Те са учтиви, усмихнати и готови да упътят чужденеца във всеки един момент. 
Възрастна дама в трамвая например ме върна назад в студентските години, когато учехме, че в Базел е седалището на Банката за международни разплащания- единствена и уникална по рода си. Запознатите знаят защо! 
Свежият утринен полъх и чистата природа правят престоя още по – приятен.  Замърсяващи индустриални производства няма. В периферията на града се намират централите на две от петте най-големи фармацевтични компании в света. 
Важно е да отбележа, че при резервация в Базел от хотела предоставят карта, с която има възможност да се пътува безплатно в обществения  транспорт. Можете да се насладите и на кратко плаване с корабче по Рейн, без да плащате нито франк. Реката дели града на две, като старата му част на север се нарича Малкият Базел, а от южния бряг на реката се намира по-голямата – Gross Altstadt –лабиринт от малки улички, съхранили автентичната си архитектура и приютили безброй галерии и магазинчета за ръчно творчество. 
Освен това музейните експозиции гостоприемно отварят врати само на половин цена с въпросната карта. Имайте предвид, че Базел е популярен културен център и  дом на близо 40 музея. От тях най – посещавани са Музеят на културата и Природонаучният. Вторият е интересен и за деца, и за възрастни. Препарирани животни от цял свят впечатляват малчуганите. Там могат да бъде видени запазен и до днес скелет на отдавна изчезналата птица Додо, редки камъни, палеонтологични находки.  Интерактивни табла с полезна информация за произхода на Земята и еволюцията на видовете допринасят за образоването на младите посетители.
На няколко километра от центъра на града се намира впечатляваща сграда с разчупена геометрия, съвместен проект на прочутите архитекти Франк О. Гери и Заха Хадид. В зданието се шири Музей на дизайна, финансиран от швейцарска мебелна компания. В района се намира и най-дългият пешеходен висящ мост в света. 230-метровата конструкция над Рейн свързва Германия и Франция, а на стотина метра е швейцарската граница. Стоманеното съоръжение тежи над 1000 тона, а ширината му е пет метра.
Автор: Таня Балабанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Къща Музей „Гео Милев“, Стара Загора

В къщата музей "Гео Милев" отбелязват 130 години от рождението на поета с редица събития

По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития.  Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..

публикувано на 08.01.25 в 16:34
Снимка: РБ

76-годишна жена е „Читател на годината“ в Регионалната Библиотека „Сава Доброплодни“ в град Сливен

Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..

публикувано на 08.01.25 в 15:21

На ексклузивна прожекция на филма „Сватба“ канят старозагорци на 13 януари в Операта

На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..

публикувано на 08.01.25 в 14:35

Старозагорският драматичен театър започна годината с репетиция на "Швейк през Третата световна война“

Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек.  С този проект слагаме..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00