Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танзаниецът Джоузеф Малиса:

Историята е щафета, 89-та палката падна

Българите търсят в миналото поводи за вражда, с него захранват комплексите си, смята активистът на „Традиция“, който „загина“ като башибозук на Шипка

Нека всеки, който се ражда в тази държава се нарича българин, без значение какъв е произходът му. Да турците са били тук, но нека не ги мразим, призова Джоузеф Малиса, минути след края на възстановката на Шипченската епопея, в която 54-годишният танзаниец изигра ролята на османски башибозук.

Пристигналият през 1987 година у нас африканец е член на дружество „Традиция“ в град Велики Преслав, откъдето е съпругата му. Джоузеф не за пръв път взема участие във възпроизвеждането на исторически събития. За първи път обаче изкачи Шипка на 25 август, където пресъздаде ръкопашна схватка с руски офицер и „загина“ пред погледите на многохилядната публика, в която бе и президентът Румен Радев.

В клуб „Традиция“ специалистът по поддръжката на радио и телевизионна техника членува от 10 години.                                          „Понеже в Преслав честваме 3 март и гледайки тези събития, реших и аз да се включа. Запали ме едно нещо историческо, купих си пушка, имам вече две, купих си носия“, Снимкавръща лентата Малиса и отбелязва, че за първи път се превъплътил в ходжа.

Тъй като в българската история няма голям избор за актьори от Африка, основно влиза в ролята на „лошите“. „В османската армия е имало маври“, обяснява танзаниецът защо участието на чернокож башибозук в Шипченската епопея си е исторически достоверно.

„Аз съм много голям фен на историята. Знам я от времето на създаването на тази държава, знам за Балканските войни, знам преходите, които сте имали, трудности, успехи, въпреки че са много малко. 1300 години – горе-долу знам, да мога, като отида чрез историята да поискам вода“, усмихва се активистът на „Традиция“

Според него българите имат склонност непрекъснато да търсят поводи за конфликти в своята история, тя е често причина и за ниското им самочувствие и комплекси.

„Пет века е османското присъствие или робство, така както искате го кажете… Испанците са били 9 века. Обаче идва момент, когато разбират и казват така – нека миналото е минало, дай да гледаме напред. Българите обаче постоянно се разправяме за историята. Учим нашите деца на неща, които губят самочувствието, защото в повечето случаи българите са губили. И това нещо вкарва в българина някакъв комплекс. Нека си знаем – България се е разпростирала на три морета…, но това е минало, турците са били тука – нека не ги мразим“, казва Малиса на върха, на който са се провели епичните събития преди 141 години. И уточнява – аз се чувствам българин, част съм от това общество.

Той не се наема да открои най-великата личност от българското минало, защото всеки според него е изиграл своята историческа роля. Затова пък с увереност посочва най-голямата историческа грешка на българите: „Тя е от прехода – 1989 г. Оприличавам го на щафета. Когато играеш щафета, този който държи палката, трябва успешно да може да я предаде на следващия. Ако не предадеш, свършва   щафетата, нали? 89-та година палката падна…“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07