Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ибрахим Карахасан – Чънар:

Държавата е слаб арбитър при проблеми с ромите

Вина обаче има и самата общност, която си остава капсулирана в гетото, смята авторът на монографията „Етническите малцинства в България“

Ромската общност е като бомба със закъснител и тепърва проблемите ще изплуват на повърхността, смята докторът на историческите науки и автор на монографията „Етническите малцинствата в България“ Ибрахим Карахасан – Чънар“. В интервю по повод Международния ден за борба срещу расизма, ксенофобията и антисемитизма, 9 ноември, той коментира, че в страната проблемите с ромите се подценяват, работи се „на парче“, а държавата е много слаб арбитър за разрешаването им.

„Бих потърсил обаче вината не само в управляващата общност. Вина има и самата ромска общност. Като че ли самата тя иска да бъде капсулирана и не иска да излезе от своята си среда. Гетата раждат какво ли не – престъпност, проституция, наркотици. Някой може да каже, че това е някакъв стереотип, но стереотипът си е стереотип, защото има много доводи, които да показват, че нещата стоят така“, коментира д-р Чънар.

По думите му работата, която преди години са вършили ромските фондации, е замряла, така наречената Дирекция по етническите и демографските въпроси "тъпче" на едно място, а самата интелигенция на ромската общност не прави нищо в това отношения.

Историкът смята, че страната ни би могла да почерпи добри практики от държави от Европейския съюз и посочи като пример Унгария, която е постигнала много в интеграцията на ромите. „В България също има  лостове, за които можем да се хванем. Но преди всичко ромската общност трябва да започне да се образова. Когато говорим за ценностната им система, това е един от големите проблеми – образованието на ромите и тяхната квалификация“, подчерта д-р Чънар.

Цялото интервю на Зорница Семерджиева с историка може да чуете в прикачения звуков файл.

.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05
Недялка Керанова

Откриват паметна плоча на Недялка Керанова в Татарево, Хасковско

Недялка Керанова е родена на 24 април 1941 г. в село Татарево, Хасковско. Произхожда от бедно семейство, чийто поминък е земеделието. Баща ѝ Тодор Керанов бил прочут сватбарски музикант, цигулар в оркестъра на Рамадан Лолов. След участие в преглед на..

публикувано на 24.04.25 в 07:50

Страхът свършва там, където започва Надеждата

Къде свършва страхът и започва Надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България...

публикувано на 21.04.25 в 08:25

Райна Антонова: Българското общество е разделено и до днес заради атентата в "Света Неделя" преди 100 години

Вчера се навършиха 100 години от най-кървавия атентат по българските земи и един от най-зловещите за целия ХХ век в света. На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия взривяват купола на черквата "Св. Неделя" . Загиват..

публикувано на 17.04.25 в 13:38
Емил Тонев

Писателят Емил Тонев: Не вярвайте на пропаганда, мислете с главите си

Във времето на продължаващия "Маратон на четенето", в Четяща Стара Загора", се състоя премиерата на "Жив", последната книга на писателя Емил Тонев. По негов сценарии са заснети игралните филми "Граница", "Сомбреро блус" и "Омбре".   Разговаряме в Парк..

публикувано на 15.04.25 в 12:10