Режисьор-хореографите са Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Той е учил в Колумбийския университет в Ню Йорк, тя в Лондонската академия за съвременен танц, но са избрали да направят този филм за общата си страст танцът и България. Двамата споделиха, че идеята за филма се е зародила спонтанно по време на общ проект в Египет. Докато танцували и снимали по улиците на Кайро, пирамидите и дори в местна джамия им хрумнало, че забележителните места в България могат да бъдат представени чрез изразните средства на съвременния танц.
„Кога човешкото тяло е в хармония с тези места и кога изолацията или преекспонирането на една среда могат да предизвикат разруха? В търсене на отговорите на тези въпроси филмът изследва пространствения диалог между човек и заобикалящата го среда чрез съвременен танц и цели да вдъхнови публиката да обича пространствата, които обитава“, посочват създателите на филма.
Оператор и монтажист е американецът Кевин Чиу, композитор е сънародникът му Джулиън Лайтнър. Коста Каракашян е работил с двамата по време на друг филм в Ню Йорк и е успял да ги убеди да участват и в този проект. За филма двамата хореографи работят с българските танцьори Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева, Петър Грудов.
„Целият език на движение е в съвременен танц, работим с танцьори, които са преминали през „Дерида Денс Център“, който е водещ в обучението по съвременен танц у нас. Движенията на танцьорите взаимодействат със средата. Идеята е как точно всеки танцьор използва земята, как усеща въздуха и така средата вдъхна допълнителен живот на движенията, които бяхме подготвили в залата предварително“, разказва Коста Каракашян.
„Това е филм за успехите и спадовете, през които всеки един преминава през живота, но в крайна сметка винаги продължаваме напред. И това е главната идея на филма да продължим напред, пътешествайки през тези различни места“, добавя Стефани Ханджийска.
Двамата хореографи споделиха, че са избрали и още приказни места за снимки в страната, сред които Пловдив, Проходна пещера, крепост Овеч, Черноморието и други. Утре ще снимат и в потопената църква в язовир „Жребчево“, ще използват и ароматните и красиви лавандулови полета край Казанлък. Сред избраните дестинации попада и мраморната кариера край село Православ, както и в София, но мястото там пазят като специална изненада.
Снимачния процес ще продължи още седем дни. Наесен филмът трябва да бъде завършен, предвидени са и серии с премиери включително в Пловдив и София, но са отворени към предложения и от други общини. Ще участва и в международни фестивали.
Филмът е първи общ проект на двамата млади хореографи в България. Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд “Култура” по програма „Дебюти“, и е част от програмата на "Пловдив 2019 – Европейска столица на културата".
Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..
Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък. Призът на Общината отиде при..
Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..
"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..
Фестивалът „Киномания“ ще се проведе за първи път в Стара Загора. От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...
По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..
92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..
Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от връстниците си в училището и в града и да..
"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..
Книга посветена на легендарният български летец Димитър Списаревски ще представят в Регионален исторически музей - Стара Загора днес от 17,30 часа. Автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net