На 22 септември 1908 година е княз Фердинанд издава манифест, изготвен от правителството, с които обявява България за Независимо Царство. Това е един от най- зрелите и успешни ходове на дипломацията ни. Актът е пряко нарушение на Берлинският договор, но е признат от всички държави, включително и от пряко засегнатата Османска империя.
Чрез него страната ни отново става пълноправна държава, правителството може да сключва договори, а България да участва във всички междудържавни конференции наравно с останалите страни. Събитие записано в Златните страници на българската памет.
След Първата световна война празникът се отбелязва едновременно с коронацията на цар Борис III /3 октомври 1918/ по нов стил, на 5 октомври. След 9 iX 1944 празникът е отменен заради ролята на монархията. Няколко години след 10 X 1989 се правят опити за завръщането му в календара, но това се случва официално след решение на правителството на ОДС през 1998 година.
Днес улици, булеварди и площади носят имената "Независимост", "22 септември", "Независима България", но в този празничен и паметен ден, 111 години след обявяването във Велико Търново на независимостта на България, няма как да пропуснем въпросителните към историците. Дали те имат отговор колко от нас знаят как са написани и подредени страниците до този светъл ден в историята ни?
В интервю на Мила Маринова професор д.и.н Милко Палангурски коментира, че е много трудно да се даде отговор на подобен въпрос, защото част от българите имат откъслечна информация за важните събития, които форматират българската нова държавност след годините на Освобождението, но по- голяма част от хората знаят кога е годината и датата на Съединението и кога и как се случва обявяването на Националната независимост. Историкът припомни, че този акт ни дава достатъчно основание да реабилитираме и личността на цар Фердинанд, като изпълним предсмъртното му желание.
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net