Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работещите закони поставят една красива гледка над бизнеса и печалбите

4
архитект Елена Димитрова
Снимка: От личен архив

Елена Димитрова е архитект, на 27-години, от София. Завършила е образованието си в Лондонския University of Westminster, в момента работи и живее в Англия.

Тя е част от екипа на дизайн ориентирано студио, което изработва идейни проекти за жилищни, офиси, търговски сгради и за урбанизация.

Ина Николова разговаря с архитект Елена Димитрова за механизмите, които Великобритания прилага, за да защити околната среда и културно-историческото наследство.

В Англия най-значимото в работата на общините е да се запази изгледа на сградите, улиците и кварталите, разказва младата архитектка. За сградите със специфичен статут модификации, разширения или дори подмяна на прозорци не могат да бъдат извършени без разрешение от общината. Нарушаването на този регламент се квалифицира престъпление, а най-малката глоба е 5000 паунда и съд.

По отношение на строителството, е изготвена ясна програма, която определя къде и какво да се строи, затова няма шанс по морския бряг просто така да изникне хотел, ресторант или магазин.

Опазването на националните паркове и резервати не е в ръцете на държавата, а на неправителствени организации и то се поддържа с много благотворителна дейност. Има специално законодателство за опазването и на по-малки територии и дори на красиви гледки и спокойни места.

Много от териториите, защитени от държавата и обекти из тях са предоставени на една от най-големите неправителствени организации във Великобритания, National Trust. Тя притежава близо 250 хиляди хектара земи и повече от 500 исторически сгради, градини и паметници на културата, но няма право да ги продава или дори да ги отдава под наем, за да не вреди на обществения интерес. Издържа се от членски внос, такси за посещения и благотворителност.

В Англия не може да се отсече дърво, без това да е разрешено или регламентирано, разказва още Елена Димитрова.

Целият  разговор на Ина Николова с архитект Елена Димитрова можете да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Силвия Дончева: Телата ни са мъдри, храната за тялото, е и храна за духа

Силвия Дончева живее в Лондон от 14 години. Тя е родена в Перник, завършила е Международни икономически отношения в София.  Личният и интерес към правилното  хранене обаче, отвежда професионалния й път в друга посока. През 2003-та година, когато..

публикувано на 25.11.24 в 17:08

Владимир Милчин, за когото Лондон е муза

Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..

публикувано на 21.10.24 в 17:10

Стаси Запрянова-Кинг: Брекзит не причини емоционална травма на българите във Великобритания

Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..

публикувано на 07.10.24 в 16:56

Сия Вутева - един пътешественик на пълен работен ден

В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева,  тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..

публикувано на 11.09.24 в 16:58

Нана, която лекува души с български народни приказки

"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..

публикувано на 20.08.24 в 16:18

Българско семейство постигна в емиграция финансовата си свобода

В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..

публикувано на 05.07.24 в 15:23

Българка, живееща в Лондон описа места, емоции и преживявания из разни светове в книга

Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..

публикувано на 20.06.24 в 16:10

Силвия Ларднър - от Стара Загора през Оксфорд и по света по пътя на сърцето

Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но  сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване  за голяма верига супермаркети. Но,..

обновено на 29.05.24 в 15:35

Марияна Рядкова: Избрах свободата пред сигурността

Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..

публикувано на 11.04.24 в 17:51
Фотина Вълчева

Българи зад граница ремонтират с доброволен труд бъдещ обучителен център на учителя Теодосий Теодосиев

Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..

публикувано на 12.03.24 в 12:39