„Извинете ме, но не мога да ви почерпя с никакъв сладкиш, в нашата къща такива неща не се купуват от години“, това казва с усмивка, докато ме посреща в дома си, Кристиана Витанова, тазгодишната шампионка по художествена гимнастика на Великобритания при жените. Не се учудвам, наслушала се на истории за постоянния глад, на който се подлагат гимнастичките. Но съм респектирана, че близките й споделят заедно с нея тези лишения.
След като прие поканата ми за интервю, Кристиана ме покани да й гостувам в Лондонския квартал Чигуел, където живее.
Родена е в София, но семейството й се премества в Лондон, когато тя е на 1 година.
„Родителите ми ме записаха да тренирам художествена гимнастика, когато бях на 8 - имах огромна енергия, която трябваше да се овладява, непрекъснато подскачах, не можеха да ме спрат на едно място“, смее се Кристиана.
Започва да посещава най-близкия клуб в Северен Лондон. Там откриват потенциала й и още на втория месец тренировки я изпращат на международно състезание в Белгия. След него започват сериозните занимания с Кристиана. Наскоро тя е навършила 18 години, два пъти е била шампионка на страната при девойките, а през 2019г. завоюва златото и при жените.
Нейната първа треньорка е българка – Даниела Балова, а шампионка я прави също българка – Ева Балова. „Българските и руските треньорки всъщност вдигат нивото на този спорт на Острова“, казва Кристиана.
От тази година тя се отказва от активната си спортна кариера. За съжаление, след всичките й успехи, Британската федерация по гимнастика не я подкрепя и не я изпраща на Световно първенство, макар че е покрила всички възможни критерии. Кристиана вижда причината в това, че първо художествената гимнастика не е достатъчно уважаван в страната спорт и, второ, тя е българка. „Затова, въпреки, че обожавам този спорт, вложила съм огромни усилия и любов в него, съм принудена да спра да се състезавам“, казва Кристиана с горчивина. Хубавата новина е, че ще работи като треньор и скоро започва работа с малки деца в Лондон.
В колежа Кристиана учи в специалността „Спортни науки“. Тя ще й позволи в бъдеще да работи с атлети и да ги съветва във всеки аспект от подготовката им. Тя смята да продължи с тази специалност и в университет, след като се дипломира в колежа.
За дисциплината, трудностите, радостите, килограмите, художествената гимнастика в Англия, за победата тази година и бъдещето, чуйте от интервюто на Ина Николова с Кристиана Витанова в звуковите файлове.Силвия Дончева живее в Лондон от 14 години. Тя е родена в Перник, завършила е Международни икономически отношения в София. Личният и интерес към правилното хранене обаче, отвежда професионалния й път в друга посока. През 2003-та година, когато..
Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..
Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..
В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева, тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..
"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..
В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..
Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..
Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване за голяма верига супермаркети. Но,..
Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..
Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net