Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пръв път в света: Учени от вуза ще работят по проект, свързан с криоконсервацията в козевъдството

Тракийският университет отваря врати за IT специалисти

Доц.Добри Ярков: Разкриваме нови специалности

Снимка: Ивалин Костадинов


Разкриват нови бакалавърски специалности  в Тракийския университет (ТрУ) тази есен. Две от тях са уникални за страната – „Етерично – маслени култури“ и „Местни финанси“. Това съобщи за Радио Стара Загора наскоро избраният нов ректор доц. д-р Добри Ярков.

На академичен съвет, проведен преди дни, са били одобрени учебните планове за четири нови специалности – „Местни финанси“ в Стопанския факултет, „Етерично – маслени култури“ в Аграрния факултет и двев Медицинския колеж – „Помощник - фармацевт“ и „Медицинска козметика“. Приемът по тях ще стартира през предстоящата академична 2020/2021 година. Вече се разработват и магистърски програми, по които да продължи квалификацията на завършващите, обясни доц.Добри Ярков.

Новото ръководство работи активно с изпълнителната власт и бизнеса, за да отговори на потребностите на пазара на труда. След задълбочени разговори в процес на подготовка са и други две бакалавърски специалности в дигиталната сфера. Едната – „Информатика и компютърни науки“, а другата – „Комуникационна и компютърна техника“. Бъдещите IT кадри ще са отраслово ориентирани. И в хуманната, и във ветеринарната медицина, аграрният сектор също има потребност от специалисти с дигитални компетенции“, сподели доц.Ярков. Заради дългогодишните проблеми с липсата на работна ръка в животновъдството, усилията са насочени към автоматизация и роботизация на работния процес.

„Ветеринарна медицина“ и „Животновъдство“ - лидер в рейтинговата система на висшите училища в България

Солидната подготовка на студентите и близо вековната традиция на  ветеринарната медицина в Стара Загора й отреждат заслуженото първо място и в последната класация. В топ 3 се нареждат още педагогика, растениевъдство и хранителни технологии. 

Кандидатстудентската кампания – отвъд пределите на страната

Същинската работа вече е започнала. Екип на ТрУ посети преди дни Испания в рамките на образователна инициатива, организирана от посолството ни в Мадрид. Преподавателите са запознали посетителите с възможностите за следване в Стара Загора. Скоро опциите ще бъдат популяризирани и пред българската диаспора в Молдова и Кипър.

Близо 10 000 наши и чужди студенти учат в ТрУ през тази година. Трайно расте интересът на младежи от други страни към висшето училище. В старозагорската Алма матер усвояват нови знания граждани на 48 държави, преобладават от Великобритания, Гърция и Кипър, но има и от далечния остров Ямайка, както и от екзотичната Малайзия. Над 650 висококвалифицирани преподаватели и гост – лектори работят в ТрУ. Висшето училище предлага богата гама от специалности. Избор на бъдеща професия може да се направи измежду 100 бакалавърски, магистърски и докторски програми, разпределени  в 6 факултета – Медицински, Ветеринарномедицински, Аграрен, Педагогически, Стопански и „Техника и технологии“ в Ямбол. Още три други структурни звена администрира вуза – Медицинския колеж в Стара Загора, Департамент за информация и повишаване на квалификацията на учителите, както и филиал в Хасково, където обучават медицински сестри и акушерки.

Мащабни прояви за 25 – та годишнина на ТрУ

Ръководството на университета и местната власт на Стара Загора вече дискутираха подготовката за тържествата през месец май. Гости от страната и чужбина ще се включат в научна конференция и множество събития, посветени на четвъртвековния юбилей.

Стара Загора е утвърден университетски център. Млади хора избират да следват в Града на липите заради професионалните възможности, материално – техническата база, както и добрата среда за над 15 вида спорт. Подобренията по инфраструктурата продължават с пълна сила, сподели ректорът. По думите му кметът Живко Тодоров е дал обещание да бъде изградена няколкокилометрова вело- и пешеходна алея, която ще свързва Студентския град с близкия квартал „Железник“. Предстои изграждането и на модерен информационен център, за който е осигурено финансиране.  Доц. Ярков подчерта, че се работи активно за привличане на средства по европейски програми, водят се разговори и с няколко министерства, които да подпомогнат ТрУ. „Вече имаме подписани различни проектни линии за над 7 млн. лева само за 7 седмици“, похвали се ректорът.

Иновации дават тласък на науката

Водеща за амбициозния екип на университета ще бъде и изследователската работа през следващите години. Започват задълбочени проучвания върху криоконсервацията на семенна течност от животни с висок генетичен потенциал, последващо производство на ембриони и ембриотрансфер. Предстоящите експерименти ще се извършват за първи път в света в лабораториите на вуза. В научното предизвикателство ще се включат млади български учени, на които ще бъде даден шанс за професионална изява, наред с това и възможност за публикации в авторитетни издания. Стремежът е към постигане на  прогрес в областта на козевъдството, заключи доц.Ярков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13