Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Цонев ни кани да разказваме истории

6
Момчил Цонев
Снимка: Личен архив

Националният исторически сайт “Сторник” Stornik.org кани музеите в цялата страна да популяризират безвъзмездно любопитни истории и артефакти от своите архиви в дните на извънредното положение у нас, за да не губят връзката с посетителите си. Заради мерките във връзка с борбата срещу COVID-19 музеите, галериите, архивите и библиотеките са принудени да затворят за посетители, отменят се и събитията като екскурзоводски беседи, изложби и конференции.

“В тези дни на извънредно положение за музеите и другите научни институции е прекъсната естествената им връзка с публиката, те нямат на кого да разказват своите истории. Може би рядко осъзнаваме, че именно музеите, архивите и библиотеките са пазителите на нашата общностна памет- паметта за миналото на нашето селище, регион, държава. Ако помним уроците на миналото или знаем защо да се гордеем с историческа личност или събитие от нашето селище, това е, защото някой музей, архив, библиотека са съхранили спомена за тях. Затова е важно да не се прекъсва връзката им с хората и “Сторник” ще помогне за това” - споделя Момчил Цонев, създател на сайта “Сторник” stornik.org.

Музеи, научни архиви, галерии, библиотеки, училища и университети могат да заявят участие в инициативата на "Сторник", като пишат до редакцията на електронната им поща info@stornik.org. Тематиката на материалите, които те могат да изпращат до "Сторник" могат да са свързани с тяхната изследователска работа и направление. Stornik.org търси лични и родови спомени, малко известни факти, личности и места, истории за улици, квартали, села и градове, местни обичаи, занаяти и поминък. Историческият сайт публикува спомените и на читатели, които също могат да пишат както на електронната поща, така и във Фейсбук групата “Имало едно време в България".

Инициативата на Момчил Цонев “Имало едно време в България” за събиране на лични и родови истории се появи през 2018 година, а през 2019 година стартираха сайтът “Сторник” и събитието на живо "Нощ на историите" Цонев започва да събира родови истории, обичаи, песни и стари думи от своето село още като ученик през 90-те години. В екипа на “Сторник” е и историкът на Габрово Даниела Цонева. Двамата са автори на историческата поредица книги "Габрово- живият град", която започва през 2008 година с най-популярното издание досега “Имало едно време в Габрово”. През 2019 година Момчил Цонев беше избран за една от 10-те най-изявени млади личности на България в класацията на Международната младежка камара. Той е създател и на общностната медия за доброто “Добрите българи” dobrite.bg, появила се през 2013 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Библиотечни специалисти от Стара Загора разясняват въпросите на медийната и информационна грамотност

Регионална библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора провежда разяснителна кампания по въпросите на медийната и информационната грамотност  по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и..

публикувано на 02.07.25 в 09:23
Гл.ас.д-р Емилия Жунич

Малкият принц пази архива на първата извънстолична опера

Преди повече от четвърт век обстоятелствата ме запознаха с една удивително начетена жена, премерена в думите, в емоциите, с търсещи очи, педантично подредена, събрала в себе си точността на изследовател и наивността на детската любознателност. Животът й..

публикувано на 29.06.25 в 14:05

Театърът, който възпитава свобода

За втора поредна година ученическата театрална трупа от тунизийския град Сфакс гостува на „колегите“ си франкофони от Стара Загора.   В основата е нашето приятелство с ръководителката на тунизийската трупа Муна Афес, и желанието да обединим..

публикувано на 27.06.25 в 14:15

С „Гунди – легенда за любовта“ откриват първия кинофест в Хасково

Четири български филма са включени в програмата на първото издание на Фестивала на българското кино, който ще се проведе в Хасково от 30 юни до 3 юли в парк Ямача.  Кинофестът е най-новото предизвикателство на Община Хасково към любителите на..

публикувано на 26.06.25 в 14:27

„Джаз в музея“ с музиката на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в къща-музей „Гео Милев“

Инициативата „Джаз в музея“ с музиката на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски ще зарадва посетителите на къща-музей „Гео Милев“. Събитието е тази вечер от 19 ч.  В програмата на концерта са включени авторски композиции на двамата творци, както..

публикувано на 26.06.25 в 14:08

"Алегра" представя Шоу концерт с най-доброто на Летния театър в Стара Загора

Детско-юношеска студия за сценични изкуства "Алегра" представя своя Шоу концерт с най-доброто от последните години. Спектакълът е тази вечер на Летния театър в Стара Загора от 20 часа. Зрителите ще се потопят в емоционален спектакъл, изпълнен с..

публикувано на 26.06.25 в 09:29

Неоново лято ни пожелават Теди Кацарова и БНБенд с „Неонови залези“ (видео)

„Неонови залези“ е най-новата песен на Теди Кацарова съвместно с новоизгряващата момчешка банда БНБенд. Парчето се появява в музикалния ефир в началото на юни и е със силна заявка за летен хит. Музиката е обща – Теди Кацарова, Алекс Веждаров,..

публикувано на 24.06.25 в 13:30

Културният живот в Стара Загора с билети за гостуващи артисти - от врата на врата

За това как се прави и организира култура в Стара Загора извън рамките на държавните културни институции става въпрос в следващите редове. Освен Държавния куклен театър, ДТ „Гео Милев“ и Държавна опера в Стара Загора се поставят спектакли и концерти и..

публикувано на 24.06.25 в 12:42

Мюзикълът "Здравей! Как си, приятелю?" - творчески портрет на Стефан Диомов

На 25 юни, от 21.00 часа, на Античния форум "Августа Траяна" солистите на Националния музикален театър представят мюзикъла "Здравей! Как си приятелю?"     Над 20 песни от творческата палитра на Стефан Диомов са включени в продукцията. Идеята за..

публикувано на 24.06.25 в 11:25

Одобрен е идейният проект за паметника на Кирил и Методий в Стара Загора

Съветът по изобразително изкуство към Министерство на културата е одобрил идейния проект за бъдещия паметник на Светите братя Кирил и Методий в Стара Загора. Това съобщи зам.-кметът Милена Желева. Тя добави, че се очаква скулптора и неговия екип да..

публикувано на 23.06.25 в 14:10