В момента най-известната българска сграда в света е една. И тя не е нито Боянската църква, нито Казанлъшката гробница, нито Рилският манастир. Може да ни се иска да е някоя от тях, но не е! За добро или за лошо, най-известната българска сграда в света е полуразрушеният Дом-паметник на БКП на старопланинския връх Бузлуджа, който до момента е най-успешният експорт на българска архитектура въобще. Факт е, че през последните десет години световните медии преоткриха архитектурата на бившия Източен блок. Затова и логично дойде новината в края на юли 2019, че американската фондация “Гети”, която от години отделя сериозни средства за проекти за консервация и реставрация на емблематични образци на модернизма в цял свят, е избрала именно Бузлуджа като първия български обект, на който да бъде отпуснат грант от 185 000 долара в рамките на програмата “Keeping It Modern”. Получател на гранта е ICOMOS Германия, който направи международен екип, за да се занимава с нашата Бузлуджа. Любопитното е друго. Когато с този грант една от най-уважаваните международни фондации, занимаващи се с опазване на архитектурен модернизъм в света, даде официално признание за архитектурните качества на една от безспорно най-тоталитарните сгради у нас, тонът на дебата в България някакси се промени. Никой вече не иска да събаря Бузлуджа и никой не нарича американците от “Гети” комунисти. Оказва се, че когато оценката за собственото наследство идва отвън, добре опакована като “западен” проект, източноевропейците са много по-склонни да приемат множествени интерпретации на собственото си минало. Така е презентирана номинацията на грантът на Бузлуджа като архитектурно събитие на годината за 2019 година, на сайта на платформата за архитектура WhATA Awards .
И да припомним че, повече от 6 години младата българска архитектка Дора Иванова работи за ревитализиране на изоставената и компрометирана от времето и природните стихии сграда на Паметника на връх Бузлуджа. Тя е ръководител на инициативата за опазване на Бузлуджа. През 2015 година тя създава фондация “Проект Бузлуджа” с цел запазване на сградата чрез повишаване осведомеността по въпроса и осигуряване подкрепата на политически и професионални общности, медии и граждани.
Фондацията подпомага за цялостната преоценка на паметника и неговата социално-икономическа стойност. През месец януари т.г. Паметникът на връх Бузлуджа спечели престижната награда „Архитектурно събитие на годината за 2019 година на платформата за архитектура WhATA Awards.
През 2018 година Бузлуджа стана един от 7-те най-застрашени обекта на културното наследство на Европа. Като част от програмата се проведе експертна мисия и се изготви технически доклад с препоръки. Основна препоръка беше провеждането на щателни предпроектно проучване на сградата. То беше извършено като част от проекта, финансиран от Фондация Гети
Първият етап от проекта от изготвянето на План за опазване и управление на Паметника на връх Бузлуджа завърши успешно.
През миналата 2019 година с финансиране от Фондация Гети бе направено техническо обследване на състоянието на сградата. Бяха извършени технически проучвания и дейности за дигитализацията на сградата - една добра основа за нейното опазване. Извършено е 3Д сканиране, което документира сградата с над 7 милиарда точки. Създаден е мултидисциплинарен екип от специалисти, който да изготви цялостния проект по възстановяване на Паметника. Какви са изводите и оценката на специалистите за състоянието на сграда, на база резултатите от извършеното техническо обследване – отговорите от арх. Анна Неврокопска, която е част от мултидисциплинарния екип. С нея разговаря Диана Абрашева.
Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..
"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..
Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO), консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..
Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..
Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...
Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..
Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..
Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..
Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net