Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По официални данни един човек на седмица умира на работното си място

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

Световният ден за безопасност на труда, 28 април, започва да се отбелязва от Международната организация на труда (МОТ) през 2001 година. 28 април е и Международен ден на световното синдикално движение, посветен на паметта на загиналите и знак на солидарност с пострадалите при трудови злополуки, които се отбелязва в повече от 100 страни в света. 
Международната конфедерация на свободните профсъюзи и международното синдикално движение превърнаха този ден в събитие от световен мащаб, като разшириха неговата тематика и го свързаха с въпросите за устойчивата заетост и условията на труд. 

 По данни на Международната организация на труда всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Загубите от това възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб.

В интервю, икономическият съветник на КТ "Подкрепа", Ваня Григорова заяви, че вярната статистика за травмите и злополуките, с фатален край, се съдържа в Инспекциите по труда в страната, но по официални данни, по един човек на седмица умира в България на работното си място. "За съжаление хората не са склонни да  регистрират нараняванията си, като трудова злополука, защото смятат, че ще разсърдят работодателя си, а след това той ще търси начин да се освободи от тях", заяви Григорова и посъветва, всеки пострадал на работното си място да заяви това и потърси правата си.

Ваня Григорова заяви, че "последните оповестени данни за безработицата в България, са около 14 април, след тази дата служителите в Агенцията по заетостта са били принудени да подпишат декларация, че няма да съобщават броя на регистрираните безработни в страната". 

В КТ "Подкрепа" до седмица очакват точни сведения за безработицата в страната по общини. "Тя е необходима, за да се направи обективен анализ на ситуацията в страната. Да разберем, във връзка със засиленото търсене на сезонни работници, в кои общини има най- голям потенциал за наемане на работници в земеделието", уточни още Григорова.
"Извънредното положение и последвалата криза изваждат на предан план много поуки. 100 000 безработни не са проблем, ако правителството реши да не е само наблюдател на икономическите процеси, а да стане активен  участник в тях, защото Корона кризата е криза на глобализма. Тя ни показа, че ако позволим цялото производство да бъде източено, то ние ставаме зависими. Нашият суверенитет зависи от това, дали правителството най- сетне ще реши, да развива реална икономическа дейност", допълни още Григорова.
Дали останалите без работа, заради COVIT-19, са подходящата работна ръка за бизнеса, които все се оплаква от липса на кадри? Защо според Ваня Григорова, правителството има абсурдно поведение, а бизнесът изнася манипулативни твърдения, по много въпроси, чуйте в интервюто на Мила Маринова в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30