Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията отключи и нашата съпричастност, не само страховете

В криза, каквато е световната пандемия на Ковид-19, хората реагират в три зони на комфорт. Първият тип са тези, които не излизат от зоната си на комфорт. Те следят всички новини, оплакват се и непрекъснато търсят аудитория, за да споделят своята паника от страха. Вторият тип хора са тези, които смело излизат от зоната си на комфорт Те избират зоната на учението и растежа, приемат осъзнато случващото се, отпускат се и не позволяват да бъдат „окупирани“ от тази психологическа война. Третата е зоната на растежа. Това са личности, които мислят не само за себе си, но и за другите, за общността. Те помагат на другите и приемат кризата като житейски урок. Това е едно от нещата, които споделя д-р Мирена Василева, консултант-психотерапевт, доктор по педагогическа и възрастова психология.

Хората с психични проблеми са по-устойчиви на кризата с коронавируса, защото такъв живот за тях е ежедневие, допълва специалистът. Определя пандемията като психологическа война, в която армията са лекарите и здравните работници, а врагът е неясната и плашеща информация. След кризата, казва д-р Василева, едни ще се възстановят бързо, а у други ще остане траен отпечатък.

Тя работи като консултант в българската докторска клиника „Doctors 4 You“ в Лондон. Всеки ден е на работното си място, консултира и подкрепя  във времето на страх и паника заради COVID-19. Обяви и безплатни онлайн-консултации за всеки, който има нужда да получи подкрепа.

Д-р Василева има 14-годишен опит от България в практическа психотерапия и като изследовател, тя е и квалифициран психолог във водене на кризисна интервенция. Била е главен асистент, доктор в Бургаски Свободен Университет по експериментална и педагогическа психология.

Живее в Англия от 2016 година. Освен консултациите в кабинета ѝ, оказва психологическа помощ и на хора, претърпели инцидент и страдащи от пост-травматичен стрес, работи с деца и юноши със специални образователни потребности. Член е на Великобританската Асоциация на Психолозите.

Всеки човек иска да бъде изслушан, разбран, одобрен, оценен и обичан от другия. А той самият колко пъти си е задал въпроса как обичам, как одобрявам, как изслушвам, как разбирам и как оценявам? Именно тук е ключът към взаимоотношенията между хората, казва д-р Василева.

Повече можете да чуете в звуковите файлове. Интервю на Ина Николова.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Милчин, за когото Лондон е муза

Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..

публикувано на 21.10.24 в 17:10

Стаси Запрянова-Кинг: Брекзит не причини емоционална травма на българите във Великобритания

Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..

публикувано на 07.10.24 в 16:56

Сия Вутева - един пътешественик на пълен работен ден

В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева,  тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..

публикувано на 11.09.24 в 16:58

Нана, която лекува души с български народни приказки

"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..

публикувано на 20.08.24 в 16:18

Българско семейство постигна в емиграция финансовата си свобода

В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..

публикувано на 05.07.24 в 15:23

Българка, живееща в Лондон описа места, емоции и преживявания из разни светове в книга

Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..

публикувано на 20.06.24 в 16:10

Силвия Ларднър - от Стара Загора през Оксфорд и по света по пътя на сърцето

Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но  сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване  за голяма верига супермаркети. Но,..

обновено на 29.05.24 в 15:35

Марияна Рядкова: Избрах свободата пред сигурността

Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..

публикувано на 11.04.24 в 17:51
Фотина Вълчева

Българи зад граница ремонтират с доброволен труд бъдещ обучителен център на учителя Теодосий Теодосиев

Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..

публикувано на 12.03.24 в 12:39

Виктор Кадири - един афробългарин в Лондон

Виктор Кадири е роден в Пловдив, следвал е психология, работил е като журналист в радио, занимавал се е с фотография. Преди 8 години необходимостта от промяна го отвежда в Лондон, където живее до днес. В британската столица Виктор Кадири се..

публикувано на 28.02.24 в 15:13