Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инженерните висши училища са път към дигиталната трансформация

Проф. д-р инж. Илия Железаров е роден през 1968 година. Завършва ОКС „Магистър”, машинен инженер, специалност „Механично уредостроене” в ТУ – Габрово през 1994 година.

През 2005 година защитава ОНС „Доктор” по научна специалност „Метрология и метрологично осигуряване“. През 2007 година. придобива академична длъжност „Доцент“, а през 2019  - „Професор“ в областта на метрологията и метрологичното осигуряване.

От 1995 година работи в Технически университет - Габрово. От 1999 година е управител на „Българо-германски институт по управление на качеството и промишлен мениджмънт - БГИК” ООД.  В периода от 2004 -2012  е Заместник-директор на Центъра за качество на обучението. От 2012- 2019 е Заместник-ректор по научно-изследователската работа. На 19.12.2019  е избран за Ректор на Технически университет - Габрово.

Има публикувани книги, учебници и учебни помагала в областта на метрологията и управление на качеството. Ръководител и участник в редица научноизследователски и приложни проекти.

"Технически университет - Габрово се гордее с кадрите си. Над 30 хиляди са инженерите в България, възпитаници на това учебно заведение, включително хора на възлови позиции. Преди повече от две десетилетия инженерното образование беше много трудно, на места то продължава да е такова и ние сме едно от тези места. Има неща, които трябва да се научат, защото ако не се научат, не си заслужава човек да има дипломата на инженер.", каза в интервю ректорът на ТУ- Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров.

"Инженерните висши училища са много важни в момента, за подпомагане на българската индустрия, за осъществяване на прехода и към съвременния свят, към дигиталните технологии, дигиталната трансформация, към това което се случва около нас. За съжаление демографската криза не ни позволява във всеки момент да имаме на пазара на труда достатъчно хора, от които ние да си изберем най- добрите инженери, това ни кара да търсим други решения. Няма да е далеч времето, когато един от най- добрите приятели на човека ще се казва робот.", прогнозира ректорът и допълни, че извънредната ситуация довела до физическо и социално дистанциране е дала възможност за осъществяването на дистанционно обучение. По думите му, посещаемостта на онлайн лекциите дори е по- голяма.

"Вървят занятия онлайн, вече правим изпити онлайн, ние бяхме един от първите университети провели академичен съвет онлайн, съгласно всички правила за висшето образование, бързо се пренастройваме.", увери проф. Железаров, като изтъкна, че "Хубавото при нас, не защото сме в Габрово и пестим пари от това, да дадем на някоя водеща компания, да ни разработи информационна система, е че ние сами си разработихме универсална университетска система. След това успяхме да я продадем на няколко други наши университета в България. Постоянно надграждаме тази система, защото тя ни позволява да бъдем гъвкави и независими, а това е много важно в един момент, когато решиш да направиш нещо да не търсиш кодовете от някой друг или да възлагаш работата на другиго. Някои от тези неща, които сега се случват, бяха планирани, да се случат в четири годишния мандат на ректора.", подчерта Илия Железаров, като сподели, че тази година  ТУ- Габрово разкрива /може би първи в България/ дигитална администрация. Хибридната специалност ще обучава хора, които ще се занимават с публична администрация и електронно управление. 

В момента ТУ-Габрово изгражда модерен технологичен парк. "Въведеното в страната извънредно положение пречи на инсталирането на получената техника, но при настъпването на по- благоприятна ситуация, тя ще бъде инсталирана и достъпна не само за студенти, докторанти, бъдещи инженери, а и за ученици, които имат желание да  се докоснат до нея, да изберат своя път, по нататък, в областта на техническото образование, а защо не и в науката, да се развиват не само като инженери, а и като учени, които да градят света в бъдеще."

В интервюто проф. д-р инж. Илия Железаров разказа и за платформата на студентите от ТУ-Габрово, финалисти, в най- големия хекатон, "Как да хакнем кризата в България", посветен на решаването на проблемите, предизвикани от коранавируса.

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:         

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19