Тийнейджърите изпитват силни емоции по време на физическата изолация - най-вече гняв от ограниченията, но в същото време са дисциплинирани в името на здравето на по-възрастните си близки. Това е един от изводите в националното представително онлайн проучване на УНИЦЕФ България сред тийнейджърите. То се е състояло сред 810 ученици от цялата страната, на възраст между 15 и 19 г. (8-12 клас), в разгара на извънредното положение (16-26 април). Негови автори са доц. Маргарита Бакрачева, ФНОИ, СУ "Св. Климент Охридски" и Ивайло Спасов, експерт Комуникация за социално развитие, УНИЦЕФ България.
Няколко пъти са се засилили усещанията за страх, скука, самота, раздразнение и усещане за безпомощност при юношите, сподели в интервю за Радио Стара Загора Ивайло Спасов. В анкетите тинейджърите са споделили, че по време на физическата изолация са прекарвали много повече време в комуникация със своите приятели чрез социалните мрежи, но не малка част са признали, че са засилили общуването с родителите си и дори са започнали да помагат в домакинството.
Осемдесет процента от тийнейджърите са отговорни в поведението си и спазват предписаните мерки (64 на сто не излизат навън, а 89 процента носят маски, ако излизат), сочи проучването. Тази самодисциплина е въпреки гнева, който е продиктуван от изолацията. Тийнейджърите споделят за усещания като : "чувствам се като животно в зоопарк"; "унижение, потъпкване на права, насилствено налагане на чуждо мнение".
Преживяването на ситуацията се свързва основно с изпитван гняв от наложените рестрикции (70 на сто), в по-ниска степен с изживяван страх (30 процента) и приемане с насмешка (29 на сто).
Половината от учениците не виждат опасност, директно свързана с тях самите, но са склонни да спазват правилата в името на по-възрастните си близки и тяхното здраве (но расте и гневът им, когато самите възрастни не спазват същите тези правила).
В сравнение с периода преди COVID-19 тийнейджърите изпитват два пъти повече страх и тревога; пет пъти повече скука; три пъти повече гняв; пет пъти повече раздразнение; четири пъти повече носталгия и тъга; четири пъти повече самота; три пъти повече разочарования и два пъти повече безпомощност и безполезност.
По-малък дял са младежите, които преживяват кризата положително, като смятат, че благодарение на интернет поддържат връзка с всичките си приятели. Има и такива, които не изпитват нужда да излизат навън.
Според авторите на проучването обичайните опори на тийнейджърите са силно разклатени: Те цитират мнения на ученици, които казват, че имат "супер щастливи моменти", но след това идват и "супер тъжни или депресарски". Те се справят с тази въртележка от емоции в специфичното за възрастта си чувство за автономност - фокусират в настоящето, а не се тревожат излишно за абстрактното бъдеще.
Най-предпочитаната за над 80 процента от тях дейност по време на изолацията е гледането на клипчета в социалните мрежи. Това, според авторите, е илюстрация за начина на удовлетворяване на трите базови за тийнейджърите потребности - моментни, реални и бързи стимули, споделеност и чувство за личен контрол.
Другите дейности, които им носят баланс, са засилената комуникация с близки и приятели: "Повече си липсваме и по-често си пишем" - както и нещата, които запълват ежедневието им и ги избавят от скуката (73 на сто посочват, че са започнали да помагат с домашните задължения). Адаптацията на тийнейджърите към новата реалност е улеснена и от засиленото им чувството за хумор, което половината споделят, че е тяхна редовна стратегия за справяне със стреса.
Това не значи обаче, че тийнейджърите се отнасят лековато или подигравателно към извънредното положение, сочат изводите от проучването.
Тийнейджърите гледат рационално на ситуацията и търсят аргументи, за да изградят собствено мнение, като подчертават, че важни за тях са фактите и проверената информация. Те се ориентират към търсене на доказани данни, а не към мнения на инфлуенсъри и групи в социалните мрежи, подчертавайки, че се позовават на експерти, както и че вярват най-много на родителите си. Учителите за сметка на това не са сред доверителния кръг и предпочитаните за тийнейджърите авторитети.
По отношение на училището и обучението мненията са полярни. Училището им липсва, защото са лишени от живото общуване, докато дистанционното обучение за тях е източник на умора и усещане за прекалено количество за сметка на качеството.
В ситуацията на извънредно положение тийнейджърите прибягват предимно към български източници, сред които телевизията и радиото, както и следенето на официално оповестяваните данни от отговорните институции - ползвани като достоверен източник на информация от 68 на сто от изследваните тийнейджър.
Две трети от анкетираните обаче са склонни да вярват, че коронавирусът е контролиран експеримент с ново биологично оръжие, а най-малка част (около 16 на сто) вярват, че има връзка с 5G мрежата. Между тези две крайности попадат и хипотезите на около половината от отговорилите, че коронавирусът е инструмент за налагане на нов обществено-политически ред или изкуствено планирана финансова криза.
Най-големите липси за тийнейджърите казват са приятелите, "шляенето навън", пътуванията. Темите, които вълнуват най-много тийнейджърите са "Ще има ли балове?" (45 на сто ), "Кога ще излезем? и "Какво ще правим след това" (42 на сто ), както и здравето на близките (45 на сто ).
В най-висока степен (85 на сто ) тийнейджърите очакват след отмяната на извънредното положение настъпването на сериозна финансова криза Те са ангажирани сс това дали родителите им ще имат работа и доходи.
В същото време тийнейджърите очакват тези промени да се случат на фона на по-голямо внимание на хората към здравословния начин на живот (72 на сто) и промяна на ценностите на обществото към повече човечност (71 на сто).
Историческите аналогии са в основна тема в поредното издание на предаването "60 минути повече политика" по Радио Стара Загора. През последните дни Мюнхенската конференция за сигурността предизвика спомените от 1938 г., когато именно в Мюнхен..
Близо 100 военнослужещи заминават на мисия в Косово. Изпращането на контингента стана днес в Хасково. Тържествената церемония се състоя на централния площад „Свобода“ в Хасково в присъствието на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши..
Изследователският екип на проф. Лиу Гуиджан от Университета за наука и технологии на Китай (USTC) посети Тракийския университет в Стара Загора за участие в академичен обмен. Екипът на проф. Лиу е специализиран в областта на геохимията на околната среда..
Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф. Добри Ярков, и ректорът на Университета Улудаг в Бурса проф. Фердун Йълмаз, подписаха споразумение сътрудничество, което обхваща развитие и разширяване на образователно-методологическото,..
Служители от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" при ОДМВР-Стара Загора задържаха петима мъже с вейпове, съдържащи наркотични вещества, съобщиха от пресцентъра на дирекцията. На 17.02.2025г., от е извършена проверка на двама мъже на..
От днес - 20 февруари 2025 г., се възстановява утвърденият маршрут на движение на автобусни линии № 14, № 17, № 20, № 34, № 51 и № 71 по ул. „Ген. Столетов" в участъка от ул. „Д-р Т. Стоянович" до ул. „Княз Ал. Батенберг", съобщават от пресцентъра на..
Вторият ден на бойкот на търговските вериги в Стара Загора не сработва, показва репортерска проверка на Радио Стара Загора. След 9.00 часа паркингът пред една от големите търговски хранителни вериги не е пълен, но повечето клиенти на магазина..
Основно училище ” Д-р Петър Берон” в казанлъшкото село Овощник е със 124-годишна история. Открито на 15 септември 1891-ва, през годините, то се утвърждава като сериозна школа за обучение и възпитание на деца и младежи. Неговите възпитаници имат не..
Втори опит за бойкот на големите търговски вериги у нас заради високите цени на храните . Според икономиста Адриан Николов от Института за пазарна икономика нетрадиционният протест едва ли ще доведе до поевтиняване на стоките. По думите на експерта..
Времето в област Стара Загора е предимно облачно до ясно на отделни места. Температурите са в интервал от -14 до – 3 градуса. Пътните настилки са предимно сухи, като изключение правят градовете Павел баня, Гурково, Мъглиж, село Ягода и Главан, където..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net