23 юни е Международен ден на SOS Kinderdorf - детски селища. Денят се чества от 2004 година, по повод годишнина от рождението на Херман Гмайнер /1919-1986/, австрийски социален педагог, създател на проекта "SOS детски селища" за изоставени деца и сираци през 1949 година.
Въз основа на концепцията на SOS - детски селища, организацията действа като пионер на семейния подход в дългосрочната грижа за осиротели и изоставени деца.
Сдружение SOS Детски селища България е първата гражданска правозащитна организация в страната, която предоставя директна грижа за деца в риск. За първи път след демократичните промени Сдружението предоставя алтернатива на институционалната грижа за деца – грижа в SOS семейство.
Сдружение SOS Детски селища България е част от голямото международно семейство SOS Children’s Villages International, което се грижи за близо 2,500,000 деца в 142 страни по света. В България сдружението започва дейността си през 1990 г. През настоящата 2020 година отбелязва 30 години от създаването си. Мотото е: "Любов, Уважение и Сигурност".
В продължение на повече от четвърт век Сдружение SOS Детски селища България осигурява семейство и здравословна среда за развитието и израстването на деца, лишени от родителска грижа, и деца в риск да загубят закрилата на своите родители. Сдружението предлага семеен тип грижа и подкрепа на семейството, и активно се застъпва за правата на децата и младежите.
В резултат от работата на специалистите в 95% от случаите семействата са подобрили грижата за децата си и е предотвратена раздялата на деца и родители, а равносметката за изминалите три десетилетия показва, че Сдружението е:
осигурило семейство и пълен с обич дом за 665 деца в приемни семейства и младежки домове,
321 младежи са напуснали, но са получили подкрепа за постигане на самостоятелност,
създадени са 34 професионални приемни семейства, във времето след демократичните промени, когато все още няма система за закрила на детето,
към днешна дата подкрепа получават ежедневно 76 приемни семейства,
за 30 г. са обучени над 1000 приемни семейства,
оказано е съдействие на 242 осиновителски семейства да създадат връзка, за да се превърнат в любящи родители на деца, отглеждани в SOS Детски селища,
подкрепени чрез работа, по случай в Центрове за обществена подкрепа, от 2003 г. досега: 3439 деца и 1941 семейства, а чрез други дейности, от създаването на SOS Детските селища в България, подкрепа са получили над 60 000 деца.
В България организацията работи в две локации: София- Перник и Велико Търново- Габрово- Трявна.
В интервю Иван Христофоров- Директор на програмата SOS Детско селище за локацията Велико Търново - Габрово- Трявна уточни: "Първите деца пораснаха големи хора. Имат семейства. Имат деца и много ни радват, когато ни се обадят, с мило чувство. За тези 30 години развитието на организацията премина през различни етапи. За голяма наша радост имаме подкрепа на обществото, на бизнеса и на физически лица от страната, и чужбина. Имаме много приятели и съмишленици. Това, което ме зарежда за работа е, че живея сред млади хора, деца, младежи, които растат и успяват да постигнат целите си. Това е за мен оценката. Голяма част от нашите деца идват от рискови групи на обществото, но когато си работил с тях упорито, когато не си пестил любов, те отговарят с любов на грижите, това те зарежда, защото виждаш смисъл от работата си."
Цялото интервю с Иван Христофоров ще чуете в предаването "Моята неделя" на 28 юни, когато ще узнаете какъв подарък е приготвил, за рождения ден, на едно от порасналите деца в SOS детски селища, кое е най- доброто лекарство за детски травми, как се печели доверието в детските очи, колко години са необходими да забравиш болката и колко да изработиш самочувствие.
С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..
Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..
През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..
Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти, цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..
Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..
Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..
Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..
Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..
1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..
Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево. На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net