Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още един египетски лешояд се подготвя за освобождаване чрез експериментален метод

Снимка: Зелени Балкани

Екип на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ и "Зелени Балкани" поставиха млад египетски лешояд в изкуствено гнездо /хак/ на площадка за подхранване в Източните Родопи. Това съобщиха от БДЗП.

Птицата е излюпена през май в Спасителния център за диви животни в Стара Загора и е част от експерименталната програма на LIFE проекта "Нова надежда за египетския лешояд" за подсилване на балканската популация на вида.

В изкуственото гнездо лешоядът ще се подготвя за живот в дивата природа и в края на юли ще бъде освободен. След този момент поставеният GPS/GSM предавател ще дава информация за приспособяването му към дивия свят и за придвижванията му по време на първата миграция през есента. В момента екип на проекта незабелязано от птицата редовно поставя храна и вода, а чрез камерата за онлайн наблюдение следи нейното поведение.

"Хакването" - методът на изкуственото гнездо, е термин, който се използва в консервационната биология, свързан с активно управление на популацията и представлява внасянето на млади птици, отгледани на затворено /в зоопарк или размножителен център/, в изкуствено гнездо, където те биват доотгледани в дива среда, без да виждат или усещат присъствието на хора. Свикват с района и го приемат за свой естествен дом, като добиват поведение на диви птици. По този начин директно се вливат в популацията и я подсилват.

Методът на изкуственото гнездо се прилага за трета поредна година, но през 2020 за пръв път за него се използва волиера на площадка за подхранване. Предишните две години той се е реализирал в хак, изградена в естествена скална ниша, обитавана преди години от двойка египетски лешояди. Волиерата на площадката това лято е специално преустроена в хак - част от нея е обособена като гнездова камера, застлана е с вълна и наподобява естествено лешоядско гнездо. Предишният хак вече не предоставя необходимите условия за осъществяването на метода - няма достатъчно двойки египетски лешояди наблизо, които да се хранят и по този начин да помагат в адаптацията на птиците. Разположението на сегашния хак на площадка за подхранване позволява на младата птица да свиква с близостта на други египетски и белоглави лешояди, които се хранят редовно там, и след освобождението й ще може по-лесно да се ориентира и да намира храна.

Волиерата, в която в момента се намира лешоядът, се използва всяка пролет за осъществяването на друг от методите, част от експерименталната програма - този на забавеното освобождаване. По него тази година са били освободени три птици.
Освен методите на забавеното освобождаване и на изкуственото гнездо, тази години ще бъде реализиран за трети път и методът на приемните родители /фостеринг/. При него в гнездо на приемна двойка египетски лешояди се поставя едно лешоядче, излюпено на затворено. Приемното гнездо се избира внимателно, съобразно достъпността му, опита на родителите, броя и възрастта на малките в него. Тази година за приемни родители са избрани две диви двойки, защото очакваните малки за осиновяване ще бъдат две - едно, излюпено в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а другото - в зоопарка в Прага.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20

Млади старозагорски фотографи с престижни награди

Изложба на фотографии от националния конкурс „Светът около мен през призмата на Целите за устойчиво развитие“ може да бъде разгледана до 19 юли във фоайе първи етаж на Регионална библиотека „Захарий Княжески” в Стара Загора.  Изложбата се..

публикувано на 10.07.25 в 15:23

Представиха изложба на живописеца Иван Милев в старозагорската художествена галерия

В Художествена галерия – Стара Загора вчера бе официално открита живописна изложба на носителя на Голямата награда на VI Балканско квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ“ 2024 г., живописецът Иван Милев. Това съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

Книгата "Три погледа към Съединението" представят тази вечер в Казанлък

На премиера на книгата "Три погледа към Съединението от 1885 година" канят чрез РР и Радио Стара Загора тази вечер в Казанлък от Националния парк -музей „Шипка –Бузлуджа“ и литературно –художествения музей "Чудомир" в града.   Трите погледа към..

публикувано на 10.07.25 в 10:00
Иван Милев

Живописните поеми на Иван Милев в изложбата "Докосната природа"

Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е откриването на изложбата "Докосната Природа". Експозицията на Иван Милев, един от най-разпознаваемите съвременни български художници, включва 40 живописни творби от различни творчески периоди...

публикувано на 09.07.25 в 10:05

Изкуството в свободен стил на Цветан Раденков

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора е откриването на изложбата "Разпадане на Аз-а" на Цветан Раденков. Работейки в изразителна абстракция, авторът показва лица хванати в метаморфоза.  "Изкуството е като филм, в свободен стил. То..

публикувано на 07.07.25 в 13:30

От понеделник библиотека "Родина" Стара Загора ще приема читатели в сградата на НТС

От понеделник, 15- ти юли, се очаква заемната за книги на библиотека „Родина“ Стара Загора да заработи на ново място - в сградата на НТС на Ул. Генерал Столетов 113. Целият фонд на библиотеката от 300 хиляди тома с книги, периодика, графични и..

публикувано на 07.07.25 в 12:06

В главната роля - Симона Бакалова

„Усещането да бъда част от мюзикъл и да съчетая тези две мои страсти – пеенето и актьорството, е голямо удоволствие“, казва в началото на разговора ни 22 –годишната старозагорка Симона Бакалова, която  партнира на Владимир Зомбори в мюзикъла „ЗОРО“ на..

публикувано на 07.07.25 в 12:00

Неродена мома сътворяват в Стара Загора майстори на мозайка

Шестото национално биенале "Мозайката днес" ще бъде открито тази вечер в "Музей на религиите" в Стара Загора.  Тази година в него ще има и международно участие - от Италия и от Германия,  специално за събитието, пристигат общо 7 дами, майстори на..

публикувано на 04.07.25 в 09:45