Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още един египетски лешояд се подготвя за освобождаване чрез експериментален метод

Снимка: Зелени Балкани

Екип на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ и "Зелени Балкани" поставиха млад египетски лешояд в изкуствено гнездо /хак/ на площадка за подхранване в Източните Родопи. Това съобщиха от БДЗП.

Птицата е излюпена през май в Спасителния център за диви животни в Стара Загора и е част от експерименталната програма на LIFE проекта "Нова надежда за египетския лешояд" за подсилване на балканската популация на вида.

В изкуственото гнездо лешоядът ще се подготвя за живот в дивата природа и в края на юли ще бъде освободен. След този момент поставеният GPS/GSM предавател ще дава информация за приспособяването му към дивия свят и за придвижванията му по време на първата миграция през есента. В момента екип на проекта незабелязано от птицата редовно поставя храна и вода, а чрез камерата за онлайн наблюдение следи нейното поведение.

"Хакването" - методът на изкуственото гнездо, е термин, който се използва в консервационната биология, свързан с активно управление на популацията и представлява внасянето на млади птици, отгледани на затворено /в зоопарк или размножителен център/, в изкуствено гнездо, където те биват доотгледани в дива среда, без да виждат или усещат присъствието на хора. Свикват с района и го приемат за свой естествен дом, като добиват поведение на диви птици. По този начин директно се вливат в популацията и я подсилват.

Методът на изкуственото гнездо се прилага за трета поредна година, но през 2020 за пръв път за него се използва волиера на площадка за подхранване. Предишните две години той се е реализирал в хак, изградена в естествена скална ниша, обитавана преди години от двойка египетски лешояди. Волиерата на площадката това лято е специално преустроена в хак - част от нея е обособена като гнездова камера, застлана е с вълна и наподобява естествено лешоядско гнездо. Предишният хак вече не предоставя необходимите условия за осъществяването на метода - няма достатъчно двойки египетски лешояди наблизо, които да се хранят и по този начин да помагат в адаптацията на птиците. Разположението на сегашния хак на площадка за подхранване позволява на младата птица да свиква с близостта на други египетски и белоглави лешояди, които се хранят редовно там, и след освобождението й ще може по-лесно да се ориентира и да намира храна.

Волиерата, в която в момента се намира лешоядът, се използва всяка пролет за осъществяването на друг от методите, част от експерименталната програма - този на забавеното освобождаване. По него тази година са били освободени три птици.
Освен методите на забавеното освобождаване и на изкуственото гнездо, тази години ще бъде реализиран за трети път и методът на приемните родители /фостеринг/. При него в гнездо на приемна двойка египетски лешояди се поставя едно лешоядче, излюпено на затворено. Приемното гнездо се избира внимателно, съобразно достъпността му, опита на родителите, броя и възрастта на малките в него. Тази година за приемни родители са избрани две диви двойки, защото очакваните малки за осиновяване ще бъдат две - едно, излюпено в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а другото - в зоопарка в Прага.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11