Федерация "Български пациентски форум" и Сдружение "Кардиология и фамилна хиперхолестеролемия“ – България създадоха платформата metrika.link, която помага на пациентите да разберат дали имат фамилна обремененост от висок холестерол. С помощта на платформата всеки ще може да попълни тест с въпроси, които касаят семейната и личната здравна история и при необходимост дават насока за посещение при специалист-кардиолог.
Фамилната хиперхолестеролемия е наследствено заболяване, което се причинява от високите нива на LDL-холестеролa (лош холестерол). Близо 90 % от пациентите с това заболяване не подозират за него. „Фамилна“ е, защото се предава от поколение на поколение и засяга семейството, а понякога рода. Може да обхване няколко поколения. Причинена е от един или повече гени, които предават грешно информацията и на практика хората с фамилна хиперхолестеролемия не са в състояние да преработят холестерола, който организмът им произвежда. Когато върху наследствената предразположеност се натрупат и рисковите фактори на болестта - затлъстяване, обездвижване, високо кръвно налягане, злоупотреба с цигари и алкохол, диабет и др., опасността от хиперхолестеролемия става още по-голяма.
Високите нива на LDL-холестерола водят до висок риск от появата на сърдечно-съдови заболявания в ранна възраст. Хората с фамилна хиперхолестеролемия имат 20 пъти по-висок риск от развитие на ранно агресивно сърдечно-съдово заболяване, но не трябва да се забравя, че диагностицирането на болестта в начален етап позволява да се пристъпи към медикаментозно лечение за намаляване на нивата на LDL-холестерола, като по този начин се намалява и риска от усложнения и смъртност.
Още за платформата чуйте от разговора на Елена Балабанова с Теодор Долджев, председател на Асоциация "Кардиология и фамилна хиперхолестеролемия“ в звуковия файл.
Успелите хора са тези, които залагат цели в живота си и предприемат действия, за да ги постигнат. Те знаят какво искат и се движат целенасочено в тази посока. Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като..
На 22 февруари, от 12:30 до 16:00 часа в Аулата на Медицинския факултет на Тракийския университет ще се проведе семинар в подкрепа на хората с редки заболявания. Събитието е част от инициативите за отбелязване на Международния ден на редките болести и..
Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..
Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..
Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..
По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест. Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...
Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..
4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..
Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин. За това съобщи Пенка Георгиева от..
Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net