Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габрово защитава кандидатурата си за „Европейски зелен лист“

4
Таня Христова
Снимка: www. gabrovo.bg

Днес, 7 октомври, Габрово защитава своята кандидатура за екологичната награда на Европейската комисия – „Европейски зелен лист 2021“. Ден по-късно имената на градовете, които ще спечелят 75 000 евро, ще бъдат официално обявени, като могат да бъдат избрани до два финалиста.

Концепцията ще бъде представена от кмета Таня Христова. Габрово ще мери сили за наградата с още четири града – Елсинор, Нюборг и Ринкобинг-Скьерн от Дания, както и Лапеенранта от Финландия. След първия етап на техническо оценяване Габрово е с най-висок резултат от 36 точки, следван от Нюборг с 30 точки.

Представянето ще се състои чрез видеоконферентна връзка пред 7-членно жури, съставено от европейски експерти. Финалистите ще разполагат с 20 минути, за да потвърдят ангажимента си за постигане на устойчиво градско развитие, стратегии за комуникация с гражданите и изпълнение на конкретни екологични дейности. В рамките на 10 минути кандидатите ще отговарят на въпроси на журито.

Церемонията по награждаването ще се излъчва на живо онлайн от португалския град Лисабон, който е Зелена столица на Европа за 2020 г. Европейският комисар по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниус Синкевичус ще обяви победителите в 18:00 часа на 8 октомври 2020 г. Събитието може да бъде гледано след задължителна регистрация на: https://www.lisboa.pt/en/egca-egla-awards-ceremony.

Габрово е единственият български град, който за трети път се бори за наградата „Европейски зелен лист“. Акцентът в кандидатурата са постиженията в енергийната ефективност, благоустрояването на градската среда, придобивките в градския транспорт, разделното събиране на отпадъците и обществената осведоменост. Посочени са три добри практики – детска градина „Слънце“, която е първата публична пасивна сграда, проект „Цветен град“ с кампаниите за озеленяване на междублокови пространства и инициативата „Приеми ме на село“ с фокус върху екологията.

В интервю кметът на града Таня Христова разказа за добрата синхроничност на екипа си, усилената работа на амбициозните млади хора в него. Тя подчерта, че те всекидневно работят за зелената трансформация на градската среда и за подобряване качеството на живот в Габрово.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44