Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алпинистът Атанас Скатов ще представи новата си книга в Стара Загора

До края на ноември алпинистът Атанас Скатов ще представи в Стара Загора 7-та си книга за 7-те континентални първенци. Идеята му хрумва още когато през 2013 г. изкачва вр. Ухуру в планината Килиманджаро в Африка. Но по някакви причини не успява да довърши книгата си за това изкачване по неговите записки. И работи над нея 7 години.

Атанас Скатов не е преминал през алпийска школа, нарича себе си любител алпинист или непрофесионален алпинист.  Като ученик си мечтае да премине по планинския маршрут Ком – Емине, най-дългият у нас. Запленен от магията на планината , започва да се интересува и от това до къде ще доведе земята нарастването на броя на населението, изчезването на естествените  територии на обитание на много животински и растителни видове, ограничаването на обработваемите площи и естествените гори. Вълнува се от пагубните последици от  човешката дейност върху околната среда – озоновата дупка, топенето на ледниците, пластмасите и пестицидите, завладели всички континенти, дори пингвините в Антарктида и океана. Завършил е Аграрния университет в Пловдив, специалност растителна защита като първенец на випуска през  2001 г.

От 2011 г. решава, че ще се храни само с растителна храна

До момента е изкачил 10 от 14-те осемхилядници на планетата, като на Еверест се е качвал 2 пъти.

Случайна среща на  Кристина Русева  с него на Античния форум в Стара Загора  разкрива как се промениха плановете му и с какво се занимава в тази година на пандемия.  Целта му е  да изследва този начин на хранене, изкачвайки най-високите върхове на света. По време на изкачванията иска да изследва  физическите и психическите показатели на тялото си, защото височинният алпинизъм е занимание, което в много висока степен натоварва тялото и психиката.

През 2013 г. е изключително успешна година за него - изкачва петхилядниците Ухуру в Африка  и Елбрус в Европа. Опитва и на шестхилядника Аконкагуа в Ю. Америка и седемхилядника вр. Ленин в Памир, където достигнатата височина е 6900 м. по склона на 7134-метровия вр. Ленин. През 2014 г.  се качва за пръв път на осемхилядник и стъпва за пръв път на Еверест  Тогава изкачва и първенците на Антарктида и Австралия (версия Карстенс).

През 2015 г. излиза първата му книга „Еверест. Богинята Майка на вселената“. Заедно с книгата излиза и първият му филм: „Експериментът Скатов, Епизод 1: Първият веган на Еверест“. През същата година получава званието почетен гражданин на град Сливен.

До днес има покорени 10 от 14-те осемхилядници на планетата, като Еверест го е изкачил два пъти  - през 2014 и 2017. Има 6 издадени книги за върховете, които е изкачил и 4 филма.

Как промени 2020 г. плановете на алпиниста веган Атанас Скатов и каква е връзката му със Стара Загора? Коя е най-важната мисия в неговия живот? Чуйте в интервюто на Кристина Русева.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29