Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Петър Руев:

„Паниката е странично действие на медийната пропаганда“

Потискащ е страхът на пациентите, че могат да умрат всеки момент, казва лекарят след месец работа в ковид сектора

Специалистите УНГ не сме толкова далеч от патологията на Ковид-19, тъй като винаги сме били сред първите, които се срещаме с респираторните заболявания, сподели в интервю за Радио Стара Загора доц. д-р Петър Руев. Заедно със свои колеги от отделението, което той завежда, и с офталмолозите на болница „Тракия“ в Стара Загора първи влязоха в открития преди малко повече от месец ковид сектор на здравното заведение.

По решение на Медицинския съвет лекарите с различни специалности помагат на ротационен принцип на инфекционистите при лечението болните от Ковид-19. След офталмолозите и уши-нос-гърло, в сектора за лечение на инфектирани пациенти са застъпили уролозите и ендокринолозите.

„Спецификата не идваше от липсата на опит при работата с такъв тип заболявания, защото ние имаме опит при работа с вирусни инфекции, а защото Ковид-19 все още не е добре познат в медицинската общност“, признава доц. д-р Руев.

След повече от месец в ковид сектора доцентът с над 26 години стаж в специалността уши-нос-гърло признава, че се чувства обогатен от медицинска гледна точка. Това, което го е натоварило психологически обаче, са страховете на пациентите, че щом са с ковид -19, могат да умрат всеки момент. „Мен много ме учудва как целият свят изпадна в паника от една такава инфекция“, призната той и допълва, че според него огромният страх от това заболяване не е основателен. „Страховете и паниката са странично действие на медийната пропаганда. Вярно е, че заболяването протича тежко и е с по-голям процент смъртност, отколкото един грип. Но този процент не е кой знае колко по-голям. Ние сме живели толкова години с грипа, при който смъртността е 2-3%. Тук е 3-4%“, посочва фактите доц. д-р Петър Руев.

По отношение на мерките за лична безопасност при него почти нищо не се е променило, тъй като през 26-годишната си практика винаги е работел с маска. Както и останалите УНГ-специалисти регулярно се ваксинира срещу инфекциозните болести, с които работата му неминуемо го среща. Не е преболедувал ковид и ако се окаже, че няма антитела срещу него, ще се ваксинира и срещу този вирус.  

Не взема специални добавки за защита и вярва, че спортна форма и добрият тонус са най-добрите стимули на имунната система.

Цялото интервю с доц. д-р Петър Руев може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09